Plugins - Simple History – user activity log, audit tool - Stable (latest releas - en to nl translation catalogue (572 entries)

[ctx: debug dropin]
en: As returned from get_plugins().
nl: Zoals teruggegeven door get_plugins().

[ctx: debug dropin]
note: translators: %d number of dropins loaded.
en: %1$d dropins loaded.
nl: %1$d dropins geladen.

[ctx: debug dropin]
en: Namespaced name
nl: Naam

[ctx: debug dropin]
en: Short name
nl: Korte naam

[ctx: debug dropin]
note: translators: %d number of dropins loaded.
en: %1$d services loaded.
nl: %1$d diensten geladen.

[ctx: debug dropin]
en: Services
nl: Diensten

[ctx: debug dropin]
en: No tables found.
nl: Geen tabellen gevonden.

[ctx: debug dropin]
note: translators: %s table name.
en: Required table "%s" does not exist.
nl: Vereiste tabel "%s" bestaat niet.

[ctx: Logger: SimpleHistoryLogger]
en: Removed {num_rows} events that were older than {days} days
nl: {num_rows} gebeurtenissen verwijderd die ouder waren dan {days} dagen

note: translators: 1 is a link to the WordPress.org plugin review page for Simple History.
en: Consider giving Simple History <a href="%1$s" target="_blank">a nice review at WordPress.org</a> if you find it useful.
nl: Overweeg om simple History <a href="%1$s" target="_blank">een mooie beoordeling te geven op WordPress.org</a> als je het nuttig vindt.

en: Changed items
nl: Gewijzigde items

[ctx: Logger: SimpleHistoryLogger]
en: Cleared the log for Simple History ({num_rows_deleted} rows were removed)
nl: De log voor Simple History gewist ({num_rows_deleted} rijen werden verwijderd)

[ctx: Logger: SimpleHistoryLogger]
en: Regenerated RSS feed secret
nl: Opnieuw gegenereerd RSS feed geheim

[ctx: Logger: SimpleHistoryLogger]
en: Modified settings
nl: Gewijzigde instellingen

en: Logs changes made on the Simple History settings page.
nl: Logt wijzigingen die zijn gemaakt op de instellingenpagina eenvoudige geschiedenis.

[ctx: Logger: SimpleHistoryLogger]
en: Using plugin Simple History
nl: Plugin Simple History gebruiken

en: General
nl: Algemeen

note: translators: %s is a link to the documentation
en: Query parameters can be used to control what to include in the feed. <a href="%1$s" target="_blank">View documentation</a>.
nl: Query parameters kunnen worden gebruikt om te bepalen wat er in de feed moet worden opgenomen. <a href="%1$s" target="_blank">Documentatie bekijken</a>.

en: Thumb ID
nl: Thumbnail ID

en: Thumb title
nl: Thumbnail titel

en: Post content
nl: Berichtinhoud

en: Post title
nl: Bericht titel

en: Table group with changes
nl: Tabel groep met wijzigingen

en: Inline group with changes
nl: Inline groep met wijzigingen

en: Nickname
nl: Schermnaam

en: RSS feed enabled
nl: RSS feed ingeschakeld

en: Items on dashboard
nl: Items op dashboard

en: Items on page
nl: Items op pagina

en: Show as a page
nl: Als pagina weergeven

en: Show on dashboard
nl: Toon op dashboard

en: Event details tests
nl: Evenement details testen

note: translators: %s post title with link.
en: Page %s
nl: Pagina %s

[ctx: Logger: Privacy]
en: Marked personal data erasure request as complete for "{user_email}"
nl: Gemarkeerd aanvraag voor het volledig verwijderen van persoonsgegevens als afgerond voor "{user_ e-mail}"

[ctx: Logger: Privacy]
en: Marked personal data export request as complete for "{request_email}"
nl: Gemarkeerd persoonlijk gegevens export aanvraag als afgerond voor "{request_ e-mail}"."

[ctx: Logger: Redirection]
en: Edited redirection group "{prev_group_name}"
nl: Bewerkte omleiding groep "{prev_group_name}"

note: translators: 1: dropin class name.
en: A dropin was not found. Classname was "%1$s".
nl: Er is geen dropin gevonden. Klasse naam was "%1$s".

note: translators: 1: logger slug.
en: Logger %1$s is missing a name.
nl: Logger %1$s mist een naam.

en: A logger is missing a slug.
nl: Een logger mist een slug.

note: translators: 1: logger slug, 2: logger name.
en: A logger slug can be max 30 chars long. Slug %1$s of logger %2$s is to long.
nl: Een logger slug mag maximaal 30 tekens lang zijn. Slug %1$s van logger %2$s is te lang.

en: List events from the Simple History log.
nl: Gebeurtenissen uit het log Simple History weergeven.

note: translators: 1 is a link to PayPal, 2 is a link to GitHub sponsors.
en: If you find Simple History useful please <a href="%1$s">donate using PayPal</a> or <a href="%2$s">become a GitHub sponsor</a>.
nl: Als je Simple History nuttig vindt, <a href="%1$s">doneer dan met PayPal</a> of <a href="%2$s">wordt sponsor van GitHub</a>.

en: Become a GitHub sponsor
nl: Word een sponsor van GitHub

en: Donate using PayPal
nl: Doneer met PayPal

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Resumed the "{event_hook}" cron event hook
nl: Hervat de "{event_hook}" cron event hook

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Paused the "{event_hook}" cron event hook
nl: Pauzeerde de "{event_hook}" cron event hook

en: Logs theme edits
nl: Logt thema bewerkingen

en: Theme Logger
nl: Thema logger

en: Logs the creation and modification of posts and pages
nl: Logt het aanmaken en modificeren van berichten en pagina's

en: Post Logger
nl: Bericht logger

en: Logs plugin installs, uninstalls and updates
nl: Logt plugin installaties, deinstallaties en updates

en: Plugin Logger
nl: Plugin logger

en: Logs updates to WordPress settings
nl: Logt updates aan WordPress instellingen

en: Options Logger
nl: Logt opties

en: Logs menu edits
nl: Logt menu bewerkingen

en: Menu Logger
nl: Menu logger

en: The built in logger for Simple History
nl: De ingebouwde logger voor Simple History

en: Logs the update of WordPress (manual and automatic updates)
nl: Logt het updaten van WordPress (handmatig en automatisch updates)

en: Core Updates Logger
nl: Core updates logger

en: Logs comments, and modifications to them
nl: Logt reacties, en aanpassingen aan ze

en: Comments Logger
nl: Reacties logger

en: Logs changes to categories, tags, and taxonomies
nl: Logt wijzigingen aan categorieën, tags, en taxonomieën

[ctx: Logger: Redirection]
en: Logs edits in the Redirection plugin
nl: Logt bewerkingen in de Redirection plugin

[ctx: Logger: Redirection]
en: Plugin: Redirection Logger
nl: Plugin: Redirection logger

[ctx: Logger: Plugin Limit Login Attempts]
en: Plugin: Limit Login Attempts Logger
nl: Plugin: Limit Login Attempts logger

[ctx: Logger: Plugin Duplicate Post]
en: Plugin: Duplicate Posts Logger
nl: Plugin: Duplicate Posts logger

[ctx: Logger: Plugin Beaver Builder]
en: Plugin: Beaver Builder Logger
nl: Plugin: Beaver Builder logger

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Plugin: Advanced Custom Fields Logger
nl: Plugin: Advanced Custom Fields logger

en: Logs edits to theme and plugin files
nl: Logt bewerkingen aan thema en plugin bestanden

[ctx: Logger: FileEditsLogger]
en: File edits Logger
nl: Bestandsbewerking logger

[ctx: Logger: Translations]
en: Translation Logger
nl: Vertaling logger

[ctx: Logger: privacy]
en: Privacy Logger
nl: Privacy logger

[ctx: Logger: Jetpack]
en: Plugin: Jetpack Logger
nl: Plugin: Jetpack logger

en: Logs found updates to WordPress, plugins, and themes
nl: Logt gevonden updates aan WordPress, plugins en thema's

[ctx: AvailableUpdatesLogger]
en: Available Updates Logger
nl: Logger beschikbare updates

en: Site Default
nl: Site standaard

[ctx: User logger]
en: Language
nl: Taal

[ctx: User logger]
en: Don't show
nl: Niet tonen

[ctx: User logger]
en: Show
nl: Tonen

[ctx: User logger]
en: Disable
nl: Uitschakelen

[ctx: User logger]
en: Enable
nl: Inschakelen

[ctx: User logger: search]
en: User application password deletion
nl: Wachtwoord gebruikerstoepassing verwijderen

[ctx: User logger: search]
en: User application password created
nl: Wachtwoord gebruikerstoepassing aangemaakt

[ctx: User logger: search]
en: User role changes
nl: Veranderingen in gebruikersrollen

[ctx: User revoke application password]
en: Revoked application password "{application_password_name}" for user "{edited_user_login}"
nl: Applicatiewachtwoord "{application_password_name}" gewijgerd voor gebruiker "{edited_user_login}"

[ctx: User add new application password]
en: Added application password "{application_password_name}" for user "{edited_user_login}"
nl: Applicatiewachtwoord "{application_password_name}" toegevoegd voor gebruiker "{edited_user_login}"

[ctx: User updates the role for a user]
en: Changed role for user "{edited_user_login}" to "{new_role}" from "{old_role}"
nl: Rol voor gebruiker "{edited_user_login}" gewijzigd in "{new_role}" van "{old_role}"

[ctx: User clicks confirm admin email on admin email confirm screen]
en: Verified that administration email for website is correct
nl: Gecontroleerd dat administratie e-mail voor de site correct is

en: Deleted theme "{theme_name}"
nl: Verwijderd thema "{theme_name}"

en: Installed theme "{theme_name}" by {theme_author}
nl: Geïnstalleerd thema "{theme_name}" door {theme_author}

en: Uploaded {post_type} <a href="{edit_link}">"{attachment_title}"</a> to {attachment_parent_post_type} "{attachment_parent_title}"
nl: Uploaded {post_type} <a href="{edit_link}">"{attachment_title}"</a> naar {attachment_parent_post_type} "{attachment_parent_title}"

en: Uploaded {post_type} <a href="{edit_link}">"{attachment_title}"</a> to {attachment_parent_post_type} <a href="{attachment_parent_edit_link}">"{attachment_parent_title}"</a>
nl: Uploaded {post_type} <a href="{edit_link}">"{attachment_title}"</a> naar {attachment_parent_post_type} <a href="{attachment_parent_edit_link}">"{attachment_parent_title}"</a>

en: Logs media uploads and edits
nl: Logt media uploads en bewerkingen

en: Media/Attachments Logger
nl: Media/Bijlagen logger

[ctx: Filter dropin: filter all dates]
en: All dates
nl: Alle datums

[ctx: IP Info Dropin]
en: Could not get info about IP address.
nl: Kon geen informatie over IP-adres ophalen.

[ctx: IP Info Dropin]
en: Getting IP info ...
nl: IP-info ophalen...

note: translators: %s list of links to ipinfo.io with IP:s as link labels.
en: IP Addresses %1$s
nl: IP adressen %1$s

note: translators: %s link to ipinfo.io with first IP as link label.
en: IP Address %1$s
nl: IP adres %1$s

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Display Name
nl: Weergavenaam

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Name
nl: Naam

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Recurrence
nl: Herhaling

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Next Run
nl: Volgende run

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Arguments
nl: Argumenten

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: None
nl: Geen

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Deleted cron schedule "{schedule_name}"
nl: Verwijderd cron planning "{schedule_name}"

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Added cron schedule "{schedule_name}"
nl: Toegevoegd cron planning "{schedule_name}"

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Edited cron event "{event_hook}"
nl: Bewerkt cron gebeurtenis "{event_hook}"

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Deleted all "{event_hook}" cron events
nl: Verwijderd alle "{event_hook}" cron gebeurtenissen

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Deleted cron event "{event_hook}"
nl: Verwijderd cron gebeurtenis "{event_hook}"

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Manually ran cron event "{event_hook}"
nl: Handmatig gestart cron gebeurtenis "{event_hook}"

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Added cron event "{event_hook}"
nl: Toegevoegd cron gebeurtenis "{event_hook}"

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Using plugin WP Crontrol
nl: Gebruikt plugin WP Control

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Logs management of cron events
nl: Logt beheer van cron gebeurtenissen

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Plugin: WP Crontrol Logger
nl: Plugin: WP Crontrol logger

[ctx: Plugin was enabled for auto-updates]
en: Disabled auto-updates for plugin "{plugin_name}"
nl: Auto-updates uitgeschakeld voor plugin "{plugin_name}"

[ctx: Plugin was enabled for auto-updates]
en: Enabled auto-updates for plugin "{plugin_name}"
nl: Auto-updates ingeschakeld voor plugin "{plugin_name}"

[ctx: Sidebar box]
note: translators: 1 is a link to the GitHub sponsors page.
en: You can also <a href="%1$s">sponsor me at Github</a>.
nl: Je kunt mij ook <a href="%1$s">sponsoren op Github</a>.

en: Beaver Builder settings saved
nl: Beaver Builder instellingen opgeslagen

en: Draft "{layout_name}" updated
nl: Concept "{layout_name}" bijgewerkt

en: Template "{layout_name}" updated
nl: Template "{layout_name}" bijgewerkt

en: Layout "{layout_name}" updated
nl: Lay-out "{layout_name}" bijgewerkt

[ctx: Logger: Plugin Beaver Builder]
en: Using plugin Beaver Builder
nl: Plugin Beaver Builder gebruiken

[ctx: Logger: Plugin Beaver Builder]
en: Logs various things in Beaver Builder
nl: Registreert verschillende dingen in Beaver Builder

en: 
    Because Simple History was only recently installed, this feed does not display many events yet. As long as the plugin remains activated you will soon see detailed information about page edits, plugin updates, users logging in, and much more.
nl: 
    Omdat Simple History pas net geïnstalleerd is, toont het overzicht nog niet veel gebeurtenissen. Houd de plugin geactiveerd en je zal snel gedetailleerde informatie zien over pagina wijzigingen, plugin updates, gebruiker logins en nog veel meer.

en: 
    Welcome to Simple History!
    
    This is the main history feed. It will contain events that this plugin has logged.
nl: 
    Welkom bij Simple History!
    
    Dit is het hoofd geschiedenis overzicht. Het toont de gebeurtenissen die de plugin heeft gelogd.

[ctx: Category logger: search]
en: Term edited
nl: Term gewijzigd

[ctx: Category logger: search]
en: Term deleted
nl: Term verwijderd

[ctx: Category logger: search]
en: Term created
nl: Term toegevoegd

[ctx: Category logger: search]
en: All category activity
nl: Alle categorie activiteit

[ctx: Categories logger: search]
en: Categories
nl: Categorieën

[ctx: debug dropin]
en: No
nl: Nee

[ctx: debug dropin]
en: Yes
nl: Ja

[ctx: debug dropin]
en: No message strings
nl: Geen bericht strings

[ctx: debug dropin]
en: Database size
nl: Database grootte

[ctx: Logger: Translations]
en: Updated translations for "{name}" ({language})
nl: Vertalingen bijgewerkt voor "{name}" ({language})

[ctx: Logger: Translations]
en: Log WordPress translation related things
nl: Log WordPress vertaling gerelateerde dingen

[ctx: Logger: Jetpack]
en: Deactivated Jetpack module "{module_name}"
nl: Jetpack module {module_name}" gedeactiveerd

[ctx: Logger: Jetpack]
en: Activated Jetpack module "{module_name}"
nl: Jetpack module {module_name}" geactiveerd

[ctx: Logger: Jetpack]
en: Using plugin Jetpack
nl: Gebruik plugin Jetpack

[ctx: Logger: Jetpack]
en: Log Jetpack settings changes
nl: Log Jetpack instellingen wijzigingen

[ctx: Logger: Privacy]
en: Removed personal data removal request for "{user_email}"
nl: Persoonlijke gegevens verwijder aanvraag verwijderd voor "{user_email}"

[ctx: Logger: Privacy]
en: Erased personal data for "{user_email}"
nl: Persoonlijke gegevens verwijderd voor "{user_email}"

[ctx: Logger: Privacy]
en: Confirmed personal data erasure request for "{user_email}"
nl: Bevestigd persoonsgegevens verwijder aanvraag voor "{user_email}"

[ctx: Logger: Privacy]
en: Added personal data erasure request for "{user_email}"
nl: Toegevoegd persoonsgegevens verwijderen aanvraag aanvraag voor "{user_email}"

[ctx: Logger: Privacy]
en: Removed data export request for "{user_email}"
nl: Gegevens export aanvraag verwijderd voor "{user_email}"

[ctx: Logger: Privacy]
en: Confirmed personal data export request for "{user_email}"
nl: Bevestigd persoonsgegevens export aanvraag voor "{user_email}"

[ctx: Logger: Privacy]
en: Sent email with personal data export download info for user "{user_email}"
nl: E-mail verzonden met export persoonlijke gegevens download informatie voor gebruiker "{user_email}"

[ctx: Logger: Privacy]
en: Downloaded personal data export file for user "{user_email}"
nl: Persoonlijke gegevens gedownload voor gebruiker "{user_email}"

[ctx: Logger: Privacy]
en: Requested a personal privacy data export for user "{user_email}"
nl: Een persoonlijk privacy gegevens export aangevraagd voor gebruiker "{user_email}"

[ctx: Logger: Privacy]
en: Set privacy page to page "{new_post_title}"
nl: Zet privacy pagina naar pagina "{new_post_title}"

[ctx: Logger: Privacy]
en: Created a new privacy page "{new_post_title}"
nl: Nieuwe privacy pagina toegevoegd "{new_post_title}"

[ctx: Logger: Privacy]
en: Log WordPress privacy related things
nl: Log WordPress privacy gerelateerde dingen

[ctx: Logger: Redirection]
en: Target
nl: Doel URL

[ctx: Logger: Redirection]
en: Source URL
nl: Bron URL

[ctx: Logger: Redirection]
en: Deleted {items_count} redirection group(s)
nl: {items_count} doorverwijzing groep(en) verwijderd

[ctx: Logger: Redirection]
en: Disabled {items_count} redirection group(s)
nl: {items_count} doorverwijzing groep(en) uitgeschakeld

[ctx: Logger: Redirection]
en: Enabled {items_count} redirection group(s)
nl: {items_count} doorverwijzing groep(en) ingeschakeld

[ctx: Logger: Redirection]
en: Added redirection group "{group_name}"
nl: Doorverwijzing groep "{group_name}" toegevoegd

[ctx: Logger: Redirection]
en: Updated redirection options
nl: Doorverwijzing opties bijgewerkt

[ctx: Categories logger: detailed plain text output for edited term]
en: Edited term <a href="{term_edit_link}">"{to_term_name}"</a> in taxonomy <a href="{tax_edit_link}">"{toTermTaxonomySlugOrName}"</a>
nl: Term aangepast <a href="{term_edit_link}">"{to_term_name}"</a> in taxonomie <a href="{tax_edit_link}">"{to_term_taxonomy}"</a>

[ctx: Categories logger: detailed plain text output for deleted term]
en: Deleted term "{term_name}" from taxonomy <a href="{tax_edit_link}">"{termTaxonomySlugOrName}"</a>
nl: Term "{term_name}" verwijderd uit taxonomie <a href="{tax_edit_link}">"{term_taxonomy}"</a>

[ctx: Categories logger: detailed plain text output for created term]
en: Added term <a href="{term_edit_link}">"{term_name}"</a> in taxonomy <a href="{tax_edit_link}">"{termTaxonomySlugOrName}"</a>
nl: Term <a href="{term_edit_link}">"{term_name}"</a> toegevoegd aan taxonomie <a href="{tax_edit_link}">"{term_taxonomy}"</a>

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Modified field
nl: Veld aangepast

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Key:
nl: Sleutel:

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Parent:
nl: Hoofd:

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Name:
nl: Naam:

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Added field | Added fields
nl[0]: Veld toegevoegd
nl[1]: Velden toegevoegd

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Deleted field | Deleted fields
nl[0]: Veld verwijderd
nl[1]: Velden verwijderd

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Hide on screen
nl: Verberg op scherm

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Unchecked
nl: Uitgevinkt

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Checked
nl: Aangevinkt

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Active
nl: Actief

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Position
nl: Positie

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Menu order
nl: Menu volgorde

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Description
nl: Beschrijving

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Label placement
nl: Positie label

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Instruction placement
nl: Positie instructie

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Using plugin ACF
nl: Gebruik plugin ACF

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Logs ACF stuff
nl: Log ACF acties

en: Featured image
nl: Uitgelichte afbeelding

note: translators: 1: WordPress version
en: Simple History requires WordPress version 6.1 or higher (you have version %s).
nl: Simple History vereist WordPress versie 6.1 of hoger (je hebt versie %s).

[ctx: Plugin was disabled because of an error]
en: Deactivated plugin "{plugin_slug}" because of an error ("{deactivation_reason}").
nl: Plugin "{plugin_slug}" gedeactiveerd wegens de fout ("{deactivation_reason}").

note: translators: 1: URL to settings page
en: <a href="%1$s">Visit the settings page</a> to change things like the number of events to show and to get access to the RSS feed with all events, and more.
nl: <a href="%1$s">Bezoek de instellingen pagina</a> om dingen te veranderen zoals het aantal gebeurtenissen die getoond moeten worden, om toegang te krijgen tot de RSS feed met alle gebeurtenissen en meer.

en: File contents
nl: Bestandsinhoud

[ctx: Plugin logger: file edits]
en: Edited theme files
nl: Bewerkte thema bestanden

[ctx: Plugin logger: file edits]
en: All file edits
nl: Alle bestandsbewerkingen

[ctx: Plugin logger: file edits]
en: Edited theme and plugin files
nl: Thema en plugin bestanden bewerkt

en: Edited file "{file_name}" in plugin "{plugin_name}"
nl: Bestand "{file_name}" gewijzigd in plugin "{plugin_name}"

en: Edited file "{file_name}" in theme "{theme_name}"
nl: Bestand "{file_name}" bewerkt in thema "{theme_name}"

en: Error: parameter "count" must be a number
nl: Fout: parameter "teller" moet een nummer zijn

[ctx: debug dropin]
en: Active
nl: Actief

[ctx: debug dropin]
en: Plugin file path
nl: Plugin bestandspad

[ctx: debug dropin]
en: Plugin name
nl: Plugin naam

[ctx: Logger: Plugin Duplicate Post]
en: Cloned {duplicated_post_post_type_singular_name} <a href="{duplicated_post_edit_link}">"{duplicated_post_title}"</a> to <a href="{new_post_edit_link}">a new {duplicated_post_post_type_singular_name}</a>
nl: Gekopieerd: {duplicated_post_post_type_singular_name} <a href="{duplicated_post_edit_link}">"{duplicated_post_title}"</a> naar <a href="{new_post_edit_link}">een nieuw {duplicated_post_post_type_singular_name}</a>

[ctx: Logger: Plugin Duplicate Post]
en: Cloned "{duplicated_post_title}" to a new post
nl: Gekopieerd "{duplicated_post_title}" naar een nieuw bericht

[ctx: Logger: Plugin Duplicate Post]
en: Using plugin Yoast Duplicate Post
nl: Gebruikt plugin Yoast Duplicate Posts

[ctx: Logger: Plugin Duplicate Post]
en: Logs posts and pages cloned using plugin Duplicate Post
nl: Logt berichten en pagina's die gekopieerd zijn met Duplicate Post plugin

en: Number of items per page on the dashboard
nl: Aantal items per pagina op het dashboard

en: Number of items per page on the log page
nl: Aantal items per pagina op de logpagina

[ctx: Logger: Redirection]
en: Removed all redirection options and deactivated plugin
nl: Alle opties verwijderd en plugin gedeactiveerd

[ctx: Logger: Redirection]
en: Deleted redirection for {items_count} URL(s)
nl: Doorverwijzingen verwijderd voor {items_count} URL('s)

[ctx: Logger: Redirection]
en: Disabled redirection for {items_count} URL(s)
nl: Omleidingen uitgeschakeld voor {items_count} URL('s)

[ctx: Logger: Redirection]
en: Enabled redirection for {items_count} URL(s)
nl: Omleidingen ingeschakeld voor {items_count} URL('s)

[ctx: Logger: Redirection]
en: Edited redirection for URL "{prev_source_url}"
nl: Doorverwijzing gewijzigd voor URL "{source_url}"

[ctx: Logger: Redirection]
en: Added a redirection for URL "{source_url}"
nl: Doorverwijzing toegevoegd voor URL "{source_url}"

en: View all updates
nl: Toon alle updates

en: Installed version
nl: Geïnstalleerde versie

en: Available version
nl: Beschikbare versie

[ctx: Plugin logger: updates found]
en: Theme updates found
nl: Thema updates gevonden

[ctx: Plugin logger: updates found]
en: Plugin updates found
nl: Plugin updates gevonden

[ctx: Plugin logger: updates found]
en: WordPress updates found
nl: WordPress updates gevonden

[ctx: Plugin logger: updates found]
en: All found updates
nl: Alle gevonden updates

[ctx: Plugin logger: updates found]
en: WordPress and plugins updates found
nl: WordPress en plugin upates gevonden

en: Found an update to theme "{theme_name}"
nl: Update voor thema "{theme_name}" gevonden

en: Found an update to plugin "{plugin_name}"
nl: Update voor plugin "{plugin_name}" gevonden

en: Found an update to WordPress
nl: Update gevonden voor WordPress

en: Year
nl: Jaar

en: Day
nl: Dag

[ctx: Filter dropin, custom date range]
en: To
nl: Tot

[ctx: Filter dropin, custom date range]
en: From
nl: Van

[ctx: Filter dropin: filter custom range]
en: Custom date range...
nl: Aangepast datumbereik....

[ctx: Theme logger: search]
en: Installed themes
nl: Geïnstalleerde theme's

[ctx: Theme logger: search]
en: Deleted themes
nl: Verwijderde thema's

[ctx: Theme logger: search]
en: Updated themes
nl: Thema's bijgewerkt

en: Updated theme "{theme_name}"
nl: Thema "{theme_name}" bijgewerkt

[ctx: Plugin update failed]
en: Failed to update plugin "{plugin_name}"
nl: Mislukt om plugin "{plugin_name}" bij te werken

[ctx: Logger: Plugin Limit Login Attempts]
note: translators: %s time the IP was blocked, e.g. 2 hours.
en: IP was blocked for %s
nl: IP is geblokkeerd voor %s

[ctx: Logger: Plugin Limit Login Attempts]
note: translators: %d number of minutes.
en: %d minute | %d minutes
nl[0]: %d minuut
nl[1]: %d minuten

[ctx: Logger: Plugin Limit Login Attempts]
note: translators: %d number of hours.
en: %d hour | %d hours
nl[0]: %d uur
nl[1]: %d uren

[ctx: Logger: Plugin Limit Login Attempts]
note: translators: 1: number of login attempts, 2: number of lockouts, 3: IP that caused lockout.
en: %1$d failed login attempts (%2$d lockout(s)) from IP: %3$s
nl: %1$d mislukte login pogingen (%2$d lockout(s)) van IP: %3$s

[ctx: Logger: Plugin Limit Login Attempts]
en: Updated options
nl: Bijgewerkte opties

[ctx: Logger: Plugin Limit Login Attempts]
en: Cleared current lockouts
nl: Huidige buitensluitingen ongedaan gemaakt

[ctx: Logger: Plugin Limit Login Attempts]
en: Reset lockout count
nl: Reset buitengesloten teller

[ctx: Logger: Plugin Limit Login Attempts]
en: Cleared IP log
nl: Geleegd IP log

[ctx: Logger: Plugin Limit Login Attempts]
en: Was locked out because too many failed login attempts
nl: Is buitengesloten wegens teveel login pogingen

[ctx: Logger: Plugin Limit Login Attempts]
en: Failed login attempt from whitelisted IP
nl: Login poging mislukt vanaf een IP op de toegestane lijst

[ctx: Logger: Plugin Limit Login Attempts]
en: Using plugin Limit Login Attempts
nl: Gebruikt plugin Limit Login Attempts

[ctx: Logger: Plugin Limit Login Attempts]
en: Logs failed login attempts, lockouts, and configuration changes made in the plugin Limit Login Attempts
nl: Logt mislukte login pogingen, buitensluitingen en configuratie wijzigingen gemaakt in de plugin Limit Login Attempts

[ctx: Filter label]
en: Users:
nl: Gebruikers:

[ctx: Filter label]
en: Message types:
nl: Bericht types:

[ctx: Filter label]
en: Containing words:
nl: Bevat de woorden:

[ctx: Filter label]
en: Dates:
nl: Datums:

[ctx: debug dropin]
note: translators: %d number of message strings.
en: %1$s message strings
nl: %1$s berichten strings

[ctx: debug dropin]
en: Rows count
nl: Rijen geteld

[ctx: debug dropin]
en: Capability
nl: Rechten

[ctx: debug dropin]
en: Messages
nl: Berichten

[ctx: debug dropin]
en: Description
nl: Beschrijving

[ctx: debug dropin]
en: Logger name
nl: Logger naam

[ctx: debug dropin]
note: translators: %d number of loggers.
en: Listing %1$d loggers, ordered by rows count in database.
nl: Toon %1$d loggers, gesorteerd op getelde rijen in de database.

[ctx: debug dropin]
note: translators: %d number of rows.
en: Total %s rows, when grouped by occasion id.
nl: Totaal %s rijen, wanneer gegroepeerd op basis van oorzaak id.

[ctx: debug dropin]
note: translators: %s number of rows.
en: %s rows
nl: %s rijen

[ctx: debug dropin]
en: Rows
nl: Rijen

[ctx: debug dropin]
en: Size
nl: Grootte

[ctx: debug dropin]
en: Table name
nl: Tabelnaam

en: Your latests posts
nl: Je laatste berichten

[ctx: Admin bar name]
en: View History
nl: Bekijk geschiedenis

[ctx: Admin bar network name]
en: View History
nl: Toon geschiedenis

[ctx: User logger]
en: Notification
nl: Melding

[ctx: User logger]
en: Yes, email with account details was sent
nl: Ja, e-mail met accountgegevens is verzonden

[ctx: User logger]
en: User notification email sent
nl: Gebruikers bericht e-mail verzonden

[ctx: User logger]
en: Changed
nl: Gewijzigd

[ctx: User logger]
en: Password
nl: Wachtwoord

[ctx: User logger]
en: Role
nl: Rol

[ctx: User logger]
en: Website
nl: Site

[ctx: User logger]
en: Display name
nl: Weergave naam

[ctx: User logger]
en: Email
nl: E-mail

[ctx: User logger]
en: Colour scheme
nl: Kleurenschema

[ctx: User logger]
en: Keyboard shortcuts
nl: Toetsenbord sneltoets

[ctx: User logger]
en: Description
nl: Beschrijving

[ctx: User logger]
en: Nickname
nl: Bijnaam

[ctx: User logger]
en: Last name
nl: Achternaam

[ctx: User logger]
en: First name
nl: Voornaam

en: Created user <a href="{edit_profile_link}">{created_user_login} ({created_user_email})</a> with role {created_user_role}
nl: Gebruiker toegevoegd <a href="{edit_profile_link}">{created_user_login} ({created_user_email})</a> met rol {created_user_role}

en: Number of events per day.
nl: Aantal gebeurtenissen per dag.

note: translators: 1 is number of events, 2 is number of days.
en: <b>%1$s events</b> have been logged the last <b>%2$s days</b>.
nl: <b>%1$s gebeurtenissen</b> zijn geregistreerd in de laatste <b>%2$s dagen</b>.

[ctx: PluginUserSwitchingLogger]
en: Using plugin User Switching
nl: Gebruikt plugin User Switching

[ctx: PluginUserSwitchingLogger]
en: Using plugin Enable Media Replace
nl: Gebruikt plugin Enable Media Replace

[ctx: Sidebar box]
note: translators: 1 is a link to the support forum.
en: <a href="%1$s">Visit the support forum</a> if you need help or have questions.
nl: <a href="%1$s">Bezoek het helpforum</a> als je hulp nodig hebt of met vragen zit.

[ctx: Sidebar box]
en: Support
nl: Ondersteuning

en: Failed to login with username "{failed_username}" (username does not exist)
nl: Inloggen met gebruikersnaam "{failed_username}" mislukt (gebruikersnaam bestaat niet)

en: Failed to login with username "{login}" (incorrect password entered)
nl: Inloggen met gebruikersnaam "{login}" mislukt (verkeerd wachtwoord gebruikt)

en: Logs user logins, logouts, and failed logins
nl: Logt logins, afmeldingen en mislukte logins

en: User Logger
nl: Gebruikerlogger

en: Edited term "{to_term_name}" in taxonomy "{to_term_taxonomy}"
nl: Term "{to_term_name}" bijgewerkt in taxonomie "{to_term_taxonomy}"

en: Deleted term "{term_name}" from taxonomy "{term_taxonomy}"
nl: Term "{term_name}" verwijderd van taxonomie "{term_taxonomy}"

en: Added term "{term_name}" in taxonomy "{term_taxonomy}"
nl: Term "{term_name}" toegevoegd aan taxonomie "{term_taxonomy}"

en: Categories Logger
nl: Categoriënlogger

en: Requested a password reset link for user with login '{user_login}' and email '{user_email}'
nl: Vroeg een link om het wachtwoord te resetten voor gebruiker met login '{user_login}' en e-mail '{user_email}'

en: Reset their password
nl: Hun wachtwoord opnieuw ingesteld

note: translators: 1: local time string, 2: GMT time string.
en: %1$s local time %3$s (%2$s GMT time)
nl: %1$s lokale tijd %3$s (%2$s GMT)

en: Enable RSS feed
nl: RSS-feed inschakelen

en: Enable
nl: Inschakelen

[ctx: Filter dropin: filter days]
en: Last day
nl: Laatste dag

en: WordPress database version updated to {new_version} from {prev_version}
nl: WordPress-databankversie bijgewerkt naar {new_version} van {prev_version}

en: Hm, the log could not be loaded right now. Perhaps another plugin is giving some errors. Anyway, below is the output I got from the server.
nl: Hm, het logboek kon nu niet geladen worden. Misschien veroorzaakt een andere plugin fouten. Hier is in elk geval het resultaat dat de server terug gaf.

note: Description of the plugin
en: Plugin that logs various things that occur in WordPress and then presents those events in a very nice GUI.
nl: Plugin die de verschillende dingen die gebeuren in WordPress opslaat en in een mooie weergave giet.

en: Edited the profile for user <a href="{edit_profile_link}">{edited_user_login} ({edited_user_email})</a>
nl: Profiel voor gebruiker <a href="{edit_profile_link}">{edited_user_login} ({edited_user_email})</a> bewerkt

en: Edited your profile
nl: Je profiel is bewerkt

en: Edited <a href="{edit_profile_link}">their profile</a>
nl: <a href="{edit_profile_link}">Hun profiel</a> is bewerkt

en: Edited <a href="{edit_profile_link}">your profile</a>
nl: <a href="{edit_profile_link}">Je profiel</a> aangepast

[ctx: User logger: search]
en: User deletions
nl: Verwijderde gebruikers

[ctx: User logger: search]
en: User profile updates
nl: Gebruikersprofiel updates

[ctx: User logger: search]
en: Created users
nl: Aangemaakte gebruikers

[ctx: User logger: search]
en: User logouts
nl: Gebruiker-uitlogs

[ctx: User logger: search]
en: Failed user logins
nl: Mislukte gebruikersaanmeldingen

[ctx: User logger: search]
en: Successful user logins
nl: Geslaagde gebruikersaanmeldingen

[ctx: User logger: search]
en: All user activity
nl: Alle gebruikersactiviteit

[ctx: User logger: search]
en: Users
nl: Gebruikers

[ctx: User destroys all login sessions for a user]
en: Logged out "{user_display_name}" from all sessions
nl: "{user_display_name}" uitgelogd van alle sessies

[ctx: User destroys other login sessions for themself]
en: Logged out from all other sessions
nl: Uitgelogd van alle andere sessies

en: Deleted user {deleted_user_login} ({deleted_user_email})
nl: Gebruiker {deleted_user_login} ({deleted_user_email}) verwijderd

en: Created user {created_user_login} ({created_user_email}) with role {created_user_role}
nl: Gebruiker {created_user_login} ({created_user_email}) aangemaakt met rol {created_user_role}

en: Edited the profile for user "{edited_user_login}" ({edited_user_email})
nl: Het profiel voor gebruiker "{edited_user_login}" ({edited_user_email}) bewerkt

en: Logged out
nl: Uitgelogd

en: Unknown user logged in
nl: Onbekende gebruiker heeft ingelogd

en: Logged in
nl: Ingelogd

en: Section
nl: Sectie

[ctx: Theme logger: search]
en: Background of themes changed
nl: Gewijzigde thema-achtergrond

[ctx: Theme logger: search]
en: Edited widgets
nl: Bijgewerkte widgets

[ctx: Theme logger: search]
en: Changed widgets order
nl: Gewijzigde widgetvolgorde

[ctx: Theme logger: search]
en: Removed widgets
nl: Verwijderde widgets

[ctx: Theme logger: search]
en: Added widgets
nl: Toegevoegde widgets

[ctx: Theme logger: search]
en: Changed appearance of themes
nl: Gewijzigde thema-weergave

[ctx: Theme logger: search]
en: Switched themes
nl: Gewisselde thema's

[ctx: Theme logger: search]
en: All theme activity
nl: Alle thema-activiteit

[ctx: Theme logger: search]
en: Themes & Widgets
nl: Thema's en widgets

en: Changed settings for the theme custom background
nl: Optie voor aangepaste thema-achtergrond gewijzigd

en: Changed widget "{widget_id_base}" in sidebar "{sidebar_id}"
nl: Widget "{widget_id_base}" in zijbalk "{sidebar_id}" gewijzigd

en: Changed widget order "{widget_id_base}" in sidebar "{sidebar_id}"
nl: Widgetvolgorde "{widget_id_base}" van zijbalk "{sidebar_id}" gewijzigd

en: Added widget "{widget_id_base}" to sidebar "{sidebar_id}"
nl: Widget "{widget_id_base}" toegevoegd aan zijbalk "{sidebar_id}"

en: Removed widget "{widget_id_base}" from sidebar "{sidebar_id}"
nl: Widget "{widget_id_base}" verwijderd van zijbalk "{sidebar_id}"

en: Customized theme appearance "{setting_id}"
nl: Themaweergave "{setting_id}" aangepast

en: Switched theme to "{theme_name}" from "{prev_theme_name}"
nl: Thema gewijzigd naar "{theme_name}" van "{prev_theme_name}"

en: Custom fields
nl: Aangepaste velden

en: Changed from "{prev_page_template_name}" to "{new_page_template_name}"
nl: Veranderd van "{prev_page_template_name}" naar "{new_page_template_name}"

en: Changed from {prev_page_template} to {new_page_template}
nl: Veranderd van {prev_page_template} naar {new_page_template}

en: Changed from {prev_user_display_name} ({prev_user_email}) to {new_user_display_name} ({new_user_email})
nl: Veranderd van {prev_user_display_name} ({prev_user_email}) naar {new_user_display_name} ({new_user_email})

en: Author
nl: Auteur

en: Comment status
nl: Reactiestatus

en: Publish date
nl: Publicatiedatum

en: Content
nl: Inhoud

en: Title
nl: Titel

en: Moved {post_type} <a href="{edit_link}">"{post_title}"</a> to the trash
nl: {post_type} <a href="{edit_link}">"{post_title}"</a> verplaatst naar de prullenbak

en: Created {post_type} <a href="{edit_link}">"{post_title}"</a>
nl: {post_type} <a href="{edit_link}">"{post_title}"</a> aangemaakt

en: Updated {post_type} <a href="{edit_link}">"{post_title}"</a>
nl: {post_type} <a href="{edit_link}">"{post_title}"</a> bijgewerkt

[ctx: Post logger: search]
en: Posts restored
nl: Herstelde berichten

[ctx: Post logger: search]
en: Posts deleted
nl: Verwijderede berichten

[ctx: Post logger: search]
en: Posts trashed
nl: Weggegooide berichten

[ctx: Post logger: search]
en: Posts updated
nl: Bijgewerkte berichten

[ctx: Post logger: search]
en: Posts created
nl: Aangemaakte berichten

[ctx: Post logger: search]
en: All posts & pages activity
nl: Activiteiten van alle berichten en pagina's

[ctx: Post logger: search]
en: Posts & Pages
nl: Berichten en pagina's

en: Moved {post_type} "{post_title}" to the trash
nl: {post_type} "{post_title}" verplaatst naar de prullenbak

en: Deleted {post_type} "{post_title}"
nl: {post_type} "{post_title}" verwijderd

en: Restored {post_type} "{post_title}" from trash
nl: {post_type} "{post_title}" uit de prullenbak hersteld

en: Updated {post_type} "{post_title}"
nl: {post_type} "{post_title}" bijgewerkt

en: Created {post_type} "{post_title}"
nl: {post_type} "{post_title}" aangemaakt

[ctx: plugin logger: plugin info thickbox title]
en: View changelog
nl: Bekijk wijzigingen

[ctx: plugin logger: plugin info thickbox title]
en: View plugin info
nl: Plugin-informatie bekijken

[ctx: plugin logger: plugin info thickbox title view all info]
en: View plugin info
nl: Plugin-informatie bekijken

en: Uploaded ZIP archive
nl: ZIP-archief uploaden

[ctx: plugin logger - detailed output author]
en: Author
nl: Auteur

[ctx: plugin logger - detailed output version]
en: Version
nl: Versie

[ctx: plugin logger - detailed output install source]
en: Source file name
nl: Bestandsnaam oorsprong

[ctx: plugin logger - detailed output install source]
en: Source
nl: Oorsprong

[ctx: plugin logger - detailed output]
en: Description
nl: Beschrijving

note: translators: %1$s is a link to the repo, %2$s is the repo name.
en: Viewing <code>readme</code> from repository <code><a target="_blank" href="%1$s">%2$s</a></code>.
nl: Bekijken van <code>readme</code> van repository <code><a target="_blank" href="%1$s">%2$s</a></code>.

en: Could not find GitHub repository.
nl: Kon GitHub-repository niet vinden.

en: You don't have access to this page.
nl: Je hebt geen toegang tot deze pagina.

[ctx: Plugin logger: search]
en: Deleted plugins
nl: Verwijderde plugins

[ctx: Plugin logger: file edits]
en: Edited plugin files
nl: Plugin-bestanden bewerkt

[ctx: Plugin logger: search]
en: Failed plugin updates
nl: Mislukte plugin-updates

[ctx: Plugin logger: search]
en: Updated plugins
nl: Bijgewerkte plugins

[ctx: Plugin logger: search]
en: Failed plugin installs
nl: Mislukte plugin-installaties

[ctx: Plugin logger: search]
en: Installed plugins
nl: Geïnstalleerde plugins

[ctx: Plugin logger: search]
en: Deactivated plugins
nl: Gedeactiveerde plugins

[ctx: Plugin logger: search]
en: Activated plugins
nl: Geactiveerde plugins

[ctx: Plugin logger: search]
en: All plugin activity
nl: Alle plugin-activiteit

[ctx: Plugin was updated in bulk]
en: Updated plugin "{plugin_name}" to {plugin_version} from {plugin_prev_version}
nl: Plugin "{plugin_name}" bijgewerkt naar versie {plugin_version} van {plugin_prev_version}

[ctx: Plugin files was deleted]
en: Deleted plugin "{plugin_name}"
nl: Plugin "{plugin_name}" verwijderd

[ctx: Plugin was updated]
en: Updated plugin "{plugin_name}" to version {plugin_version} from {plugin_prev_version}
nl: Plugin "{plugin_name}" bijgewerkt naar versie {plugin_version} van {plugin_prev_version}

[ctx: Plugin failed to install]
en: Failed to install plugin "{plugin_name}"
nl: Installatie plugin "{plugin_name}" mislukt

[ctx: Plugin was installed]
en: Installed plugin "{plugin_name}"
nl: Plugin "{plugin_name}" geïnstalleerd

[ctx: Plugin was non-silently deactivated by a user]
en: Deactivated plugin "{plugin_name}"
nl: Plugin "{plugin_name}" gedeactiveerd

[ctx: Plugin was non-silently activated by a user]
en: Activated plugin "{plugin_name}"
nl: Plugin "{plugin_name}" geactiveerd

en: Settings page
nl: Instellingenpagina

en: Old value
nl: Oude waarde

en: New value
nl: Nieuwe waarde

[ctx: Options logger: search]
en: Changed options
nl: Gewijzigde opties

[ctx: Options logger: search]
en: Options
nl: Opties

en: Updated option "{option}"
nl: Optie "{option}" bijgewerkt

[ctx: menu logger]
note: translators: Number of menu items removed
en: %1$s menu item removed | %1$s menu items removed
nl[0]: %1$s menu-item verwijderd
nl[1]: %1$s menu-items verwijderd

[ctx: menu logger]
note: translators: Number of menu items added
en: %1$s menu item added | %1$s menu items added
nl[0]: %1$s menu-item toegevoegd
nl[1]: %1$s menu-items toegevoegd

[ctx: Menu updates logger: search]
en: Deleted menus
nl: Verwijderede menu's

[ctx: Menu updates logger: search]
en: Edited menus
nl: Bewerkte menu's

[ctx: Menu updates logger: search]
en: Created menus
nl: Aangemaakte menu's

[ctx: Menu updates logger: search]
en: All menu activity
nl: Alle menu-activiteit

[ctx: Menu logger: search]
en: Menus
nl: Menu's

en: Updated menu locations
nl: Menulocaties bijgewerkt

en: Edited a menu item
nl: Een menu-item bijgewerkt

en: Deleted menu "{menu_name}"
nl: Menu "{menu_name}" verwijderd

en: Edited menu "{menu_name}"
nl: Menu "{menu_name}" bijgewerkt

en: Created menu "{menu_name}"
nl: Menu "{menu_name}" aangemaakt

en: Uploaded {post_type} <a href="{edit_link}">"{attachment_title}"</a>
nl: {post_type} <a href="{edit_link}">"{attachment_title}"</a> geüpload

en: Edited {post_type} <a href="{edit_link}">"{attachment_title}"</a>
nl: {post_type} <a href="{edit_link}">"{attachment_title}"</a> bijgewerkt

[ctx: Media logger: search]
en: Deleted media
nl: Verwijderde media

[ctx: Media logger: search]
en: Updated media
nl: Bijgewerkte media

[ctx: Media logger: search]
en: Added media
nl: Toegevoegde media

[ctx: Media logger: search]
en: All media activity
nl: Alle media-activiteit

en: Deleted {post_type} "{attachment_title}" ("{attachment_filename}")
nl: {post_type} "{attachment_title}" ("{attachment_filename}") verwijderd

en: Edited {post_type} "{attachment_title}"
nl: {post_type} "{attachment_title}" bewerkt

en: Created {post_type} "{attachment_title}"
nl: {post_type} "{attachment_title}" aangemaakt

note: translators: %s last modified date and time in human time diff-format
en: %1$s ago
nl: %1$s geleden

[ctx: Event header output, when initiator is unknown]
en: Other
nl: Overige

en: Anonymous web user
nl: Anonieme webgebruiker

note: translators: 1: user id, 2: user email address, 3: user account name.
en: Deleted user (had id %1$s, email %2$s, login %3$s)
nl: Gebruiker verwijderd (had id %1$s, e-mail %2$s, login %3$s)

[ctx: header output when initiator is the currently logged in user]
en: You
nl: Jij

[ctx: Export logger: search]
en: Created exports
nl: Aangemaakte exports

en: Created XML export
nl: XML-export gemaakt

en: Logs updates to WordPress export
nl: Logt updates van WordPress-export

en: Export Logger
nl: Exportlogger

[ctx: User logger: search]
en: WordPress core updates
nl: Updates aan WordPress core

en: WordPress auto-updated to {new_version} from {prev_version}
nl: WordPress is automatisch bijgewerkt naar {new_version} van {prev_version}

en: Updated WordPress to {new_version} from {prev_version}
nl: WordPress bijgewerkt naar {new_version} van {prev_version}

[ctx: comments logger - edit comment]
en: View/Edit
nl: Bekijken/Bewerken

en: Comment
nl: Reactie

en: Pending
nl: In behandeling

en: Approved
nl: Goedgekeurd

[ctx: comments logger - detailed output content]
en: Comment
nl: Reactie

[ctx: comments logger - detailed output content]
en: Content
nl: Inhoud

[ctx: comments logger - detailed output email]
en: Email
nl: E-mail

[ctx: comments logger - detailed output author]
en: Name
nl: Naam

[ctx: Comments logger: search]
en: Deleted comments
nl: Verwijderde reacties

[ctx: Comments logger: search]
en: Untrashed comments
nl: Herstelde reacties

[ctx: Comments logger: search]
en: Trashed comments
nl: Weggegooide reacties

[ctx: Comments logger: search]
en: Comments status changed to spam
nl: Naar-spam-gewijzigde reacties

[ctx: Comments logger: search]
en: Held comments
nl: Vastgehouden reacties

[ctx: Comments logger: search]
en: Approved comments
nl: Goedgekeurde reacties

[ctx: Comments logger: search]
en: Edited comments
nl: Bewerkte reacties

[ctx: Comments logger: search]
en: Added comments
nl: Toegevoegde reacties

[ctx: Comments logger: search]
en: All comments activity
nl: Alle reactie-activiteit

[ctx: Comments logger: search]
en: Comments
nl: Reacties

[ctx: A pingback was edited]
en: Edited a pingback to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
nl: Pingback naar "{comment_post_title}" door "{comment_author}"" ({comment_author_email}) bewerkt

[ctx: A pingback was deleted]
en: Deleted a pingback to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
nl: Pingback naar "{comment_post_title}" door "{comment_author}"" ({comment_author_email}) verwijderd

[ctx: A pingback was restored from the trash]
en: Restored a pingback to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email}) from the trash
nl: Pingback naar "{comment_post_title}" door "{comment_author}"" ({comment_author_email}) teruggezet uit de prullenbak

[ctx: A pingback was marked moved to the trash]
en: Trashed a pingback to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
nl: Pingback naar "{comment_post_title}" door "{comment_author}"" ({comment_author_email}) naar prullenbak verplaatst

[ctx: A pingback was marked as spam]
en: Marked a pingback to post "{comment_post_title}" as spam
nl: Pingback naar bericht "{comment_post_title}" gemarkeerd als spam

[ctx: A pingback was was unapproved]
en: Unapproved a pingback to "{comment_post_title}" by "{comment_author}" ({comment_author_email})
nl: Pingback naar "{comment_post_title}" door "{comment_author}"" ({comment_author_email}) afgekeurd

[ctx: A pingback was approved]
en: Approved a pingback to "{comment_post_title}" by "{comment_author}"" ({comment_author_email})
nl: Pingback naar "{comment_post_title}" door "{comment_author}"" ({comment_author_email}) goedgekeurd

[ctx: A pingback was added to the database by a logged in user]
en: Added a pingback to {comment_post_type} "{comment_post_title}"
nl: Pingback naar {comment_post_type} "{comment_post_title}" toegevoegd

[ctx: A trackback was added to the database by a non-logged in internet user]
en: Added a pingback to {comment_post_type} "{comment_post_title}"
nl: Pingback aan {comment_post_type} "{comment_post_title}" toegevoegd

[ctx: A trackback was edited]
en: Edited a trackback to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
nl: Trackback naar "{comment_post_title}" naar {comment_author} ({comment_author_email}) bewerkt

[ctx: A trackback was deleted]
en: Deleted a trackback to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
nl: Trackback naar "{comment_post_title}" door {comment_author} ({comment_author_email}) verwijderd

[ctx: A trackback was restored from the trash]
en: Restored a trackback to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email}) from the trash
nl: Trackback naar "{comment_post_title}" door {comment_author} ({comment_author_email}) teruggezet uit de prullenbak

[ctx: A trackback was marked moved to the trash]
en: Trashed a trackback to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
nl: Trackback naar "{comment_post_title}" door {comment_author} ({comment_author_email}) naar de prullenbak verplaatst

[ctx: A trackback was marked as spam]
en: Marked a trackback to post "{comment_post_title}" as spam
nl: Trackback naar bericht "{comment_post_title}" gemarkeerd als spam

[ctx: A trackback was was unapproved]
en: Unapproved a trackback to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
nl: Trackback naar "{comment_post_title}" door {comment_author} ({comment_author_email}) afgekeurd

[ctx: A trackback was approved]
en: Approved a trackback to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
nl: Trackback naar "{comment_post_title}" door {comment_author} ({comment_author_email}) goedgekeurd

[ctx: A trackback was added to the database by a logged in user]
en: Added a trackback to {comment_post_type} "{comment_post_title}"
nl: Trackback aan {comment_post_type} "{comment_post_title}" toegevoegd

[ctx: A trackback was added to the database by a non-logged in internet user]
en: Added a trackback to {comment_post_type} "{comment_post_title}"
nl: Trackback aan {comment_post_type} "{comment_post_title}" toegevoegd

[ctx: A comment was edited]
en: Edited a comment to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
nl: Reactie op "{comment_post_title}" door {comment_author} ({comment_author_email}) aangepast

[ctx: A comment was deleted]
en: Deleted a comment to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
nl: Reactie op "{comment_post_title}" door {comment_author} ({comment_author_email}) verwijderd

[ctx: A comment was restored from the trash]
en: Restored a comment to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email}) from the trash
nl: Reactie op "{comment_post_title}" door {comment_author} ({comment_author_email}) teruggezet uit de prullenbak

[ctx: A comment was marked moved to the trash]
en: Trashed a comment to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
nl: Reactie op "{comment_post_title}" door {comment_author} ({comment_author_email}) naar de prullenbak verplaatst

[ctx: A comment was marked as spam]
en: Marked a comment to post "{comment_post_title}" as spam
nl: Reactie op "{comment_post_title}" gemarkeerd als spam

[ctx: A comment was was unapproved]
en: Unapproved a comment to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
nl: Reactie op "{comment_post_title}" door {comment_author} ({comment_author_email}) afgekeurd

[ctx: A comment was approved]
en: Approved a comment to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
nl: Reactie op "{comment_post_title}" door {comment_author} ({comment_author_email}) goedgekeurd

[ctx: A comment was added to the database by a logged in user]
en: Added a comment to {comment_post_type} "{comment_post_title}"
nl: Reactie toegevoegd aan {comment_post_type} "{comment_post_title}"

[ctx: A comment was added to the database by a non-logged in internet user]
en: Added a comment to {comment_post_type} "{comment_post_title}"
nl: Reactie toegevoegd aan {comment_post_type} "{comment_post_title}"

[ctx: PluginUserSwitchingLogger]
en: Switched off user "{user_login}"
nl: Gebruiker "{user_login}" uitgeschakeld

[ctx: PluginUserSwitchingLogger]
en: Switched back to user "{user_login_to}"
nl: Teruggewisseld naar gebruiker "{user_login_to}"

[ctx: PluginUserSwitchingLogger]
en: Switched back to user "{user_login_to}" from user "{user_login_from}"
nl: Teruggewisseld naar gebruiker "{user_login_to}" van gebruiker "{user_login_from}"

[ctx: PluginUserSwitchingLogger]
en: Switched to user "{user_login_to}" from user "{user_login_from}"
nl: Gewisseld naar gebruiker "{user_login_to}" van gebruiker "{user_login_from}"

[ctx: PluginUserSwitchingLogger]
en: Logs user switches
nl: Logt gebruikerwissels

[ctx: PluginUserSwitchingLogger]
en: Plugin: User Switching Logger
nl: Plugin: User Switching logger

[ctx: PluginEnableMediaReplaceLogger]
en: Replaced attachment "{prev_attachment_title}" with new attachment "{new_attachment_title}"
nl: Bijlage "{prev_attachment_title}" vervangen met nieuwe bijlage "{new_attachment_title}"

[ctx: PluginEnableMediaReplaceLogger]
en: Logs media updates made with the Enable Media Replace Plugin
nl: Logt media wijzigingen gemaakt met de Enable Media Replace Plugin

[ctx: PluginEnableMediaReplaceLogger]
en: Plugin: Enable Media Replace Logger
nl: Plugin: Enable Media Replace logger

note: translators: 1: PHP version
en: Simple History is a great plugin, but to use it your server must have at least PHP 7.4 installed (you have version %s).
nl: Simple History is een fantastische plugin, maar je server moet minstens PHP 7.4 hebben om het te kunnen gebruiken (je hebt versie %s).

note: translators: 1 is number of events, 2 is number of users, 3 is number of other sources.
en: %1$s events today from %2$d users and %3$d other sources.
nl: %1$s gebeurtenissen vandaag van %2$d gebruikers en %3$d andere bronnen.

note: translators: 1 is number of events.
en: %1$d events today from one user and %3$d other sources.
nl: %1$d gebeurtenissen vandaag van een gebruiker en %3$d andere bronnen.

note: translators: 1 is number of events.
en: %1$d events today from one user and one other source.
nl: %1$d gebeurtenissen vandaag van een gebruiker en een andere bron.

note: translators: 1 is number of events. 2 is number of users.
en: %1$d events today from %2$d users.
nl: %1$d gebeurtenissen vandaag van %2$d gebruikers.

note: translators: 1 is number of events.
en: %1$d events today from one user.
nl: %1$d gebeurtenissen vandaag van een gebruiker.

en: One event today from one source.
nl: Een gebeurtenis vandaag van een bron.

en: One event today from one user.
nl: Een gebeurtenis vandaag van een gebruiker.

en: No events today so far.
nl: Nog geen gebeurtenissen vandaag.

[ctx: Log level in gui]
en: Notice
nl: Melding

[ctx: Log level in gui]
en: Warning
nl: Waarschuwing

[ctx: Log level in gui]
en: Error
nl: Fout

[ctx: Log level in gui]
en: Critical
nl: Kritiek

[ctx: Log level in gui]
en: Alert
nl: Waarschuwing

[ctx: Log level in gui]
en: Emergency
nl: Noogeval

[ctx: Log level in gui]
en: notice
nl: melding

[ctx: Log level in gui]
en: warning
nl: waarschuwing

[ctx: Log level in gui]
en: error
nl: fout

[ctx: Log level in gui]
en: critical
nl: kritiek

[ctx: Log level in gui]
en: alert
nl: waarschuwing

[ctx: Log level in gui]
en: emergency
nl: noodgeval

en: This is potentially useful meta data that a logger has saved.
nl: Dit is potentieel bruikbare metadata die de logger opgeslagen heeft.

en: Context data
nl: Contextdata

note: translators: %1$s is number of similar events.
en: Showing %1$s more
nl: %1$s meer tonen

en: Loading…
nl: Laden…

note: translators: %1$s is number of similar events.
en: +%1$s similar event | +%1$s similar events
nl[0]: +%1$s gelijkaardige gebeurtenis
nl[1]: +%1$s gelijkaardige gebeurtenissen

en: Clear log now
nl: Log nu wissen

en: Items in the database are kept forever.
nl: Items in de database worden voor eeuwig bijgehouden.

note: translators: %1$s is number of days.
en: Items in the database are automatically removed after %1$s days.
nl: Items in de database worden automatisch verwijderd na %1$s dagen.

en: as a page under the dashboard menu
nl: als een pagina onder het dashboardmenu

en: on the dashboard
nl: op het dashboard

en: Clear log
nl: Log wissen

en: Show history
nl: Geschiedenis tonen

en: Cleared database
nl: Database leeggemaakt

en: No valid callback found
nl: Geen geldige callback gevonden

en: Simple History Settings
nl: Simple History-instellingen

en: Your search did not match any history events.
nl: Er kwamen geen geschiedenis events overeen met je zoekopdracht.

en: Oups, the log could not be loaded right now.
nl: Oeps, de log kon niet geladen worden.

en: Current page
nl: Huidige pagina

en: Go to the last page
nl: Ga naar de laatste pagina

en: Go to the next page
nl: Ga naar de volgende pagina

en: Go to the previous page
nl: Ga naar de vorige pagina

en: Go to the first page
nl: Ga naar de eerste pagina

en: Remove all log items?
nl: Alle logitems verwijderen?

en: Styles example (debug)
nl: Stijlvoorbeelden (debug)

en: Settings
nl: Instellingen

[ctx: API: not enough arguments passed]
en: Not enough args specified
nl: Onvoldoende argumenten opgegeven

en: Sorry, but there are too many similar events to show.
nl: Sorry, maar er zijn teveel dezelfde gebeurtenissen om te tonen.

[ctx: page n of n]
en: of
nl: van

[ctx: Message visible while waiting for log to load from server the first time]
en: Loading history...
nl: Geschiedenis laden...

en: Just now
nl: Nu juist

[ctx: Sidebar box]
en: A good review will help new users find this plugin. And it will make the plugin author very happy :)
nl: Een goede beoordeling zal nieuwe gebruikers helpen deze plugin te ontdekken. En het zal de pluginauteur heel blij maken :)

[ctx: Sidebar box]
note: translators: 1 is a link to the review page.
en: If you like Simple History then please <a href="%1$s">give it a nice review over at wordpress.org</a>.
nl: Als je Simple History leuk vindt, gelieve het dan <a href="%1$s">een goede review te geven op wordpress.org</a>.

[ctx: Sidebar box]
en: Review this plugin if you like it
nl: Beoordeel de plugin als je ze leuk vindt

[ctx: Sidebar box]
note: translators: 1 is a link to the donate page.
en: If you like and use Simple History you should <a href="%1$s">donate to keep this plugin free</a>.
nl: Je zou moeten <a href="%1$s">doneren om de plugin gratis te houden</a> als je Simple History nuttig vindt en gebruikt.

[ctx: Sidebar box]
en: Donate to support development
nl: Doneer om ontwikkeling te steunen

en: Stats
nl: Statistieken

en: Simple History has a RSS feed which you can subscribe to and receive log updates. Make sure you only share the feed with people you trust, since it can contain sensitive or confidential information.
nl: Simple History heeft een RSS-feed waarop je je kan abonneren om log-updates te ontvangen. Deel de feed enkel met mensen die je vertrouwt, want deze kan vertrouwelijke of gevoelige informatie bevatten.

en: Generate new address
nl: Genereer nieuw adres

en: You can generate a new address for the RSS feed. This is useful if you think that the address has fallen into the wrong hands.
nl: Je kan een nieuw adres voor de RSS-feed genereren. Dit is handig als je denkt dat het adres in de verkeerde handen gevallen is.

en: Your RSS secret for Simple History RSS feed is wrong. Please see WordPress settings for current link to the RSS feed.
nl: Je RSS-geheim voor de RSS-feed van Simple History is verkeerd. Gelieve de WordPress-instellingen te bekijken voor de huidige link naar de RSS-feed.

en: Wrong RSS secret
nl: Verkeerd RSS-geheim

note: translators: %1$s is the number of times this log has been repeated.
en: +%1$s occasion | +%1$s occasions
nl[0]: +%1$s gelegenheid
nl[1]: +%1$s gelegenheden

note: translators: %s is the severity level of the log.
en: Severity level: %1$s
nl: Ernst niveau: %1$s

note: translators: %s blog name
en: WordPress History for %s
nl: WordPress-geschiedenis voor %s

note: translators: %s blog name
en: History for %s
nl: Geschiedenis voor %s

en: Created new secret RSS address
nl: Maak nieuw geheim RSS-adres

en: Regenerate
nl: Hergenereren

en: Address
nl: Adres

note: translators: %s is the number of new events
en: %s new event | %s new events
nl[0]: %s nieuwe gebeurtenis
nl[1]: %s nieuwe gebeurtenissen

[ctx: New rows notifier: error while checking for new rows]
en: An error occurred while checking for new events
nl: Er is een fout ontstaan tijdens de controle voor nieuwe gebeurtenissen

[ctx: IP Info Dropin]
note: translators: 1 is an opening A tag to ipinfo.io, 2 is a closing A tag.
en: IP info provided by %1$s ipinfo.io %2$s
nl: IP-info door %1$s ipinfo.io %2$s

[ctx: IP Info Dropin]
en: Country
nl: Land

[ctx: IP Info Dropin]
en: Region
nl: Regio

[ctx: IP Info Dropin]
en: City
nl: Plaats

[ctx: IP Info Dropin]
en: Network
nl: Netwerk

[ctx: IP Info Dropin]
en: Hostname
nl: Hostnaam

[ctx: IP Info Dropin]
en: IP address
nl: IP-adres

[ctx: IP Info Dropin]
en: That IP address does not seem like a public one.
nl: Dat IP-adres lijkt niet publiek te zijn.

[ctx: Filter dropin: button to hide more search options]
en: Hide search options
nl: Zoekopties verbergen

en: All users
nl: Alle gebruikers

en: All messages
nl: Alle berichten

en: All log levels
nl: Alle logniveau's

[ctx: Filter dropin: button to show more search options]
en: Show search options
nl: Zoekopties tonen

en: Search events
nl: Zoek gebeurtenissen

[ctx: Filter dropin: filter days]
en: Last 60 days
nl: Laatste 60 dagen

[ctx: Filter dropin: filter days]
en: Last 30 days
nl: Afgelopen 30 dagen

[ctx: Filter dropin: filter days]
en: Last 14 days
nl: Laatste 14 dagen

[ctx: Filter dropin: filter days]
en: Last 7 days
nl: Afgelopen 7 dagen

en: All dates
nl: Alle datums

[ctx: Export dropin: submit button]
en: Download Export File
nl: Exportbestand downloaden

[ctx: Export dropin: format]
en: Choose format to export to
nl: Kies het exportformaat

[ctx: Export dropin: introtext]
en: The export function will export the full history.
nl: De exportfunctie zal de volledige geschiedenis exporteren.

[ctx: donate settings headline]
en: Donate
nl: Doneren
