Plugins - Simple History – user activity log, audit tool - Stable (latest releas - en to fr translation catalogue (536 entries)

en: 
    Because Simple History was only recently installed, this feed does not display many events yet. As long as the plugin remains activated you will soon see detailed information about page edits, plugin updates, users logging in, and much more.
fr: 
    Comme Simple History vient juste d’être installé, ce flux contient encore peu d’évènements. Mais gardez l’extension activée et très bientôt vous aurez accès aux informations détaillées concernant les modifications de pages, mises à jour d’extensions, connexions d’utilisateurs et utilisatrices et bien plus.

en: 
    Welcome to Simple History!
    
    This is the main history feed. It will contain events that this plugin has logged.
fr: 
    Bienvenue dans Simple History !
    
    C’est le flux principal de l’historique. Il contiendra les événements que l’extension a enregistrés.

en: %1$d events today from %2$d users.
fr: Aujourd’hui, %1$d évènements par %2$d utilisateurs.

en: %1$d events today from one user and %3$d other sources.
fr: Aujourd’hui, %1$d évènements par un utilisateur et %3$d autres sources.

en: %1$d events today from one user and one other source.
fr: Aujourd’hui, %1$d évènements par un utilisateur et une autre source.

en: %1$d events today from one user.
fr: Aujourd’hui, %1$d évènements d’un utilisateur.

en: %1$s %2$s, %3$s
fr: %2$s %1$s %3$s

en: %1$s ago
fr: Il y a %1$s

en: %1$s events today from %2$d users and %3$d other sources.
fr: Aujourd’hui, %1$s évènements par %2$d utilisateurs et %3$d autres sources.

en: %1$s local time %3$s (%2$s GMT time)
fr: %1$s heure locale %3$s (%2$s temps GMT)

en: %s new event | %s new events
fr[0]: 1 nouvel évènement
fr[1]: %d nouveaux évènements

en: +%1$s similar event | +%1$s similar events
fr[0]: +%1$s évènement similaire
fr[1]: +%1$s évènements similaires

en: <a href="%1$s">Visit the settings page</a> to change things like the number of events to show and to get access to the RSS feed with all events, and more.
fr: <a href="%1$s">Visitez la page des réglages</a> pour changer des éléments comme le nombre d’évènements à afficher, et pour avoir accès au flux RSS avec tous les évènement et d’autres choses.

en: <b>%1$s events</b> have been logged the last <b>%2$s days</b>.
fr: <b>%1$s évènements</b> ont été enregistrés les derniers <b>%2$s jours</b>.

[ctx: A comment was added to the database by a logged in user]
en: Added a comment to {comment_post_type} "{comment_post_title}"
fr: Commentaire sur {comment_post_type} « {comment_post_title} » ajouté

[ctx: A comment was added to the database by a non-logged in internet user]
en: Added a comment to {comment_post_type} "{comment_post_title}"
fr: Commentaire sur {comment_post_type} « {comment_post_title} » ajouté

[ctx: A comment was approved]
en: Approved a comment to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
fr: Commentaire de {comment_author} ({comment_author_email}) sur « {comment_post_title} » approuvé

[ctx: A comment was deleted]
en: Deleted a comment to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
fr: Commentaire de {comment_author} ({comment_author_email}) sur « {comment_post_title} » supprimé

[ctx: A comment was edited]
en: Edited a comment to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
fr: Commentaire de {comment_author} ({comment_author_email}) sur « {comment_post_title} » modifié

[ctx: A comment was marked as spam]
en: Marked a comment to post "{comment_post_title}" as spam
fr: A marqué comme indésirable un commentaire de l’article « {comment_post_title} »

[ctx: A comment was marked moved to the trash]
en: Trashed a comment to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
fr: Commentaire de {comment_author} ({comment_author_email}) sur « {comment_post_title} » mis à la corbeille

[ctx: A comment was restored from the trash]
en: Restored a comment to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email}) from the trash
fr: Commentaire de {comment_author} ({comment_author_email}) sur « {comment_post_title} » restauré

[ctx: A comment was was unapproved]
en: Unapproved a comment to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
fr: Commentaire de {comment_author} ({comment_author_email}) sur « {comment_post_title} » désapprouvé

[ctx: A pingback was added to the database by a logged in user]
en: Added a pingback to {comment_post_type} "{comment_post_title}"
fr: Ping sur {comment_post_type} « {comment_post_title} » ajouté

[ctx: A pingback was approved]
en: Approved a pingback to "{comment_post_title}" by "{comment_author}"" ({comment_author_email})
fr: Ping sur « {comment_post_title} » par {comment_author} ({comment_author_email}) approuvé

[ctx: A pingback was deleted]
en: Deleted a pingback to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
fr: Ping sur « {comment_post_title} » par {comment_author} ({comment_author_email}) supprimé

[ctx: A pingback was edited]
en: Edited a pingback to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
fr: Ping sur « {comment_post_title} » par {comment_author} ({comment_author_email}) modifié

[ctx: A pingback was marked as spam]
en: Marked a pingback to post "{comment_post_title}" as spam
fr: Ping sur « {comment_post_title} » marqué comme indésirable

[ctx: A pingback was marked moved to the trash]
en: Trashed a pingback to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
fr: Ping sur « {comment_post_title} » par {comment_author} ({comment_author_email}) mis à la corbeille

[ctx: A pingback was restored from the trash]
en: Restored a pingback to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email}) from the trash
fr: Ping sur « {comment_post_title} » par {comment_author} ({comment_author_email}) restauré

[ctx: A pingback was was unapproved]
en: Unapproved a pingback to "{comment_post_title}" by "{comment_author}" ({comment_author_email})
fr: Ping sur « {comment_post_title} » par {comment_author} ({comment_author_email}) désapprouvé

[ctx: A trackback was added to the database by a logged in user]
en: Added a trackback to {comment_post_type} "{comment_post_title}"
fr: Rétrolien sur {comment_post_type} « {comment_post_title} » ajouté

[ctx: A trackback was added to the database by a non-logged in internet user]
en: Added a pingback to {comment_post_type} "{comment_post_title}"
fr: Ping sur {comment_post_type} « {comment_post_title} » ajouté

[ctx: A trackback was added to the database by a non-logged in internet user]
en: Added a trackback to {comment_post_type} "{comment_post_title}"
fr: Rétrolien sur {comment_post_type} « {comment_post_title} » ajouté

[ctx: A trackback was approved]
en: Approved a trackback to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
fr: Rétrolien sur « {comment_post_title} » par {comment_author} ({comment_author_email}) approuvé

[ctx: A trackback was deleted]
en: Deleted a trackback to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
fr: Rétrolien de « {comment_post_title} » par {comment_author} ({comment_author_email}) supprimé

[ctx: A trackback was edited]
en: Edited a trackback to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
fr: Rétrolien de « {comment_post_title} » par {comment_author} ({comment_author_email}) modifié

[ctx: A trackback was marked as spam]
en: Marked a trackback to post "{comment_post_title}" as spam
fr: Rétrolien vers l’article « {comment_post_title} » marqué comme indésirable

[ctx: A trackback was marked moved to the trash]
en: Trashed a trackback to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
fr: Rétrolien de « {comment_post_title} » par {comment_author} ({comment_author_email}) mis à la corbeille

[ctx: A trackback was restored from the trash]
en: Restored a trackback to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email}) from the trash
fr: Rétrolien de « {comment_post_title} » par {comment_author} ({comment_author_email}) restauré

[ctx: A trackback was was unapproved]
en: Unapproved a trackback to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
fr: Rétrolien sur « {comment_post_title} » par {comment_author} ({comment_author_email}) désapprouvé

[ctx: API: not enough arguments passed]
en: Not enough args specified
fr: Pas assez d’arguments spécifiés

en: Added term "{term_name}" in taxonomy "{term_taxonomy}"
fr: Terme « {term_name} » dans la taxonomie « {term_taxonomy} » ajouté

en: Added widget "{widget_id_base}" to sidebar "{sidebar_id}"
fr: Ajout du widget « {widget_id_base} » à la colonne latérale « {sidebar_id} »

en: Address
fr: Adresse

[ctx: Admin bar network name]
en: View History
fr: Voir l’historique

en: All dates
fr: Toutes les dates

en: All log levels
fr: Tous les niveaux du journal

en: All messages
fr: Tous les messages

en: All users
fr: Tous les utilisateurs

en: Anonymous web user
fr: Utilisateur anonyme

en: Approved
fr: Approuvé

en: Author
fr: Auteur

en: Available version
fr: Version disponible

[ctx: AvailableUpdatesLogger]
en: Available Updates Logger
fr: Collecteur des données de mises à jour disponibles

en: Beaver Builder settings saved
fr: Réglages de Beaver Builder enregistrés

en: Categories Logger
fr: Journal des catégories

[ctx: Categories logger: detailed plain text output for created term]
en: Added term <a href="{term_edit_link}">"{term_name}"</a> in taxonomy <a href="{tax_edit_link}">"{termTaxonomySlugOrName}"</a>
fr: Terme <a href="{term_edit_link}">« {term_name} »</a> dans la taxonomie <a href="{tax_edit_link}">« {termTaxonomySlugOrName} »</a> ajouté

[ctx: Categories logger: detailed plain text output for deleted term]
en: Deleted term "{term_name}" from taxonomy <a href="{tax_edit_link}">"{termTaxonomySlugOrName}"</a>
fr: Terme « {term_name} » de la taxonomie <a href="{tax_edit_link}">« {termTaxonomySlugOrName} »</a> supprimé

[ctx: Categories logger: detailed plain text output for edited term]
en: Edited term <a href="{term_edit_link}">"{to_term_name}"</a> in taxonomy <a href="{tax_edit_link}">"{toTermTaxonomySlugOrName}"</a>
fr: Terme <a href="{term_edit_link}">« {to_term_name} »</a> dans la taxonomie <a href="{tax_edit_link}">« {toTermTaxonomySlugOrName} »</a> modifié

[ctx: Categories logger: search]
en: Categories
fr: Catégories

[ctx: Category logger: search]
en: All category activity
fr: Toutes les catégories d’activité

[ctx: Category logger: search]
en: Term created
fr: Terme créé

[ctx: Category logger: search]
en: Term deleted
fr: Terme supprimé

[ctx: Category logger: search]
en: Term edited
fr: Terme modifié

en: Changed from "{prev_page_template_name}" to "{new_page_template_name}"
fr: Est passé de « {prev_page_template_name} » vers « {new_page_template_name} »

en: Changed from {prev_page_template} to {new_page_template}
fr: Est passé de « {prev_page_template} » vers « {new_page_template} »

en: Changed from {prev_user_display_name} ({prev_user_email}) to {new_user_display_name} ({new_user_email})
fr: Est passé de {prev_user_display_name} ({prev_user_email}) vers {new_user_display_name} ({new_user_email})

en: Changed settings for the theme custom background
fr: Réglages d’arrière-plan du thème modifié

en: Changed widget "{widget_id_base}" in sidebar "{sidebar_id}"
fr: Widget « {widget_id_base} » de la colonne latérale « {sidebar_id} » modifié

en: Changed widget order "{widget_id_base}" in sidebar "{sidebar_id}"
fr: Ordre des widgets « {widget_id_base} » dans la colonne latérale « {sidebar_id} » modifié

en: Clear log
fr: Nettoyer la base de données

en: Clear log now
fr: Vider le journal maintenant

en: Cleared database
fr: Base de données nettoyée.

en: Comment
fr: Commentaire

en: Comment status
fr: État du commentaire

en: Comments Logger
fr: Collecteur des données des commentaires

[ctx: Comments logger: search]
en: Added comments
fr: Commentaires ajoutés

[ctx: Comments logger: search]
en: All comments activity
fr: Toutes les activités sur les commentaires

[ctx: Comments logger: search]
en: Approved comments
fr: Commentaires approuvés

[ctx: Comments logger: search]
en: Comments
fr: Commentaires

[ctx: Comments logger: search]
en: Comments status changed to spam
fr: Commentaires indésirables

[ctx: Comments logger: search]
en: Deleted comments
fr: Commentaires supprimés

[ctx: Comments logger: search]
en: Edited comments
fr: Commentaires modifiés

[ctx: Comments logger: search]
en: Held comments
fr: Commentaires en attente

[ctx: Comments logger: search]
en: Trashed comments
fr: Commentaires mis à la corbeille

[ctx: Comments logger: search]
en: Untrashed comments
fr: Commentaires restaurés

en: Content
fr: Contenu

en: Context data
fr: Données de contexte

en: Core Updates Logger
fr: Collecteur des données du noyau

en: Could not find GitHub repository.
fr: Impossible de trouver ce dépôt GitHub.

en: Created XML export
fr: Export XML créé

en: Created menu "{menu_name}"
fr: Menu « {menu_name} » créé

en: Created new secret RSS address
fr: Nouvelle adresse secrète du flux RSS créée

en: Created user <a href="{edit_profile_link}">{created_user_login} ({created_user_email})</a> with role {created_user_role}
fr: Création de l’utilisateur <a href="{edit_profile_link}">{created_user_login} ({created_user_email})</a> avec le rôle {created_user_role}

en: Created user {created_user_login} ({created_user_email}) with role {created_user_role}
fr: Utilisateur {created_user_login} ({created_user_email}) créé avec le rôle {created_user_role}

en: Created {post_type} "{attachment_title}"
fr: A créé {post_type} « {attachment_title} »

en: Created {post_type} "{post_title}"
fr: Publication ({post_type}) « {post_title} » créée

en: Created {post_type} <a href="{edit_link}">"{post_title}"</a>
fr: A créé {post_type} <a href="{edit_link}">« {post_title} »</a>

en: Current page
fr: Page courante

en: Custom fields
fr: Champs personnalisés

en: Customized theme appearance "{setting_id}"
fr: Apparence du thème « {setting_id} » personnalisé

en: Day
fr: Jour

en: Debug
fr: Débogage

en: Deleted menu "{menu_name}"
fr: Menu « {menu_name} » supprimé

en: Deleted term "{term_name}" from taxonomy "{term_taxonomy}"
fr: Terme « {term_name} » de la taxinomie « {term_taxonomy} » supprimé

en: Deleted theme "{theme_name}"
fr: A supprimé le thème « {theme_name} »

en: Deleted user (had id %1$s, email %2$s, login %3$s)
fr: Utilisateur supprimé (id : %1$s, e-mail : %2$s, login : %3$s)

en: Deleted user {deleted_user_login} ({deleted_user_email})
fr: Utilisateur supprimé {deleted_user_login} ({deleted_user_email})

en: Deleted {post_type} "{attachment_title}" ("{attachment_filename}")
fr: A supprimé {post_type} « {attachment_title} » (« {attachment_filename} »)

en: Deleted {post_type} "{post_title}"
fr: Publication ({post_type}) « {post_title} » supprimée

en: Draft "{layout_name}" updated
fr: Brouillon « {layout_name} » mis à jour

en: Edited <a href="{edit_profile_link}">their profile</a>
fr: A modifié <a href="{edit_profile_link}">leur profil</a>

en: Edited <a href="{edit_profile_link}">your profile</a>
fr: A modifié <a href="{edit_profile_link}">votre profil</a>

en: Edited a menu item
fr: Élément de menu modifié

en: Edited file "{file_name}" in plugin "{plugin_name}"
fr: Fichier « {file_name} » modifié dans l’extension « {plugin_name} »

en: Edited file "{file_name}" in theme "{theme_name}"
fr: Fichier « {file_name} » modifié dans le thème « {theme_name} »

en: Edited menu "{menu_name}"
fr: Menu « {menu_name} » modifié

en: Edited term "{to_term_name}" in taxonomy "{to_term_taxonomy}"
fr: Terme « {to_term_name} » de la taxonomie « {to_term_taxonomy} » modifé

en: Edited the profile for user "{edited_user_login}" ({edited_user_email})
fr: Profil du compte « {edited_user_login} » ({edited_user_email}) modifié

en: Edited the profile for user <a href="{edit_profile_link}">{edited_user_login} ({edited_user_email})</a>
fr: Profil de l’utilisateur <a href="{edit_profile_link}">{edited_user_login} ({edited_user_email})</a> modifié

en: Edited your profile
fr: A édité votre profil

en: Edited {post_type} "{attachment_title}"
fr: A modifié {post_type} « {attachment_title} »

en: Edited {post_type} <a href="{edit_link}">"{attachment_title}"</a>
fr: A modifié {post_type} <a href="{edit_link}">« {attachment_title}  »</a>

en: Enable
fr: Permettre

en: Enable RSS feed
fr: Activer le flux RSS

en: Error: parameter "count" must be a number
fr: Erreur : le paramètre « count » doit être un nombre

[ctx: Event header output, when initiator is unknown]
en: Other
fr: Autre

en: Export Logger
fr: Journal des exportations

[ctx: Export dropin: Tab name on settings page]
en: Export
fr: Exporter

[ctx: Export dropin: format]
en: Choose format to export to
fr: Choisissez le format d’exportation

[ctx: Export dropin: introtext]
en: The export function will export the full history.
fr: La fonction d’exportation va exporter l’historique complet.

[ctx: Export dropin: submit button]
en: Download Export File
fr: Télécharger le fichier d’exportation

[ctx: Export logger: search]
en: Created exports
fr: Exports créés

[ctx: Export logger: search]
en: Export
fr: Exporter

en: Failed to login with username "{failed_username}" (username does not exist)
fr: Échec de connexion avec le nom d’utilisateur « {failed_username} » (nom d’utilisateur inconnu)

en: Failed to login with username "{login}" (incorrect password entered)
fr: Échec de connexion avec le nom d’utilisateur « {login} » (mot de passe incorrect)

en: Featured image
fr: Image mise en avant

en: File contents
fr: Contenu du fichier

[ctx: Filter dropin, custom date range]
en: From
fr: Du

[ctx: Filter dropin, custom date range]
en: To
fr: Au

[ctx: Filter dropin: button to hide more search options]
en: Hide search options
fr: Masquer les options de recherche

[ctx: Filter dropin: button to show more search options]
en: Show search options
fr: Afficher les options de recherche

[ctx: Filter dropin: filter all dates]
en: All dates
fr: Toutes les dates

[ctx: Filter dropin: filter custom range]
en: Custom date range...
fr: Plage de dates personnalisée…

[ctx: Filter dropin: filter days]
en: Last 14 days
fr: Les 14 derniers jours

[ctx: Filter dropin: filter days]
en: Last 30 days
fr: Les 30 derniers jours

[ctx: Filter dropin: filter days]
en: Last 60 days
fr: Les 60 derniers jours

[ctx: Filter dropin: filter days]
en: Last 7 days
fr: Les 7 derniers jours

[ctx: Filter dropin: filter days]
en: Last day
fr: Dernier jour

[ctx: Filter label]
en: Containing words:
fr: Contenant les mots :

[ctx: Filter label]
en: Dates:
fr: Dates :

[ctx: Filter label]
en: Log levels:
fr: Niveaux du journal :

[ctx: Filter label]
en: Message types:
fr: Types de message :

[ctx: Filter label]
en: Users:
fr: Utilisateurs :

en: Found an update to WordPress
fr: Mise à jour de WordPress trouvée

en: Found an update to plugin "{plugin_name}"
fr: Mise à jour de l’extension « {plugin_name} » trouvée

en: Found an update to theme "{theme_name}"
fr: Mise à jour du thème « {theme_name} » trouvée

en: Generate new address
fr: Générer une nouvelle adresse

en: Go to the first page
fr: Aller à la première page

en: Go to the last page
fr: Aller à la dernière page

en: Go to the next page
fr: Aller à la page suivante

en: Go to the previous page
fr: Aller à la page précédente

en: History for %s
fr: Historique de %s

en: Hm, the log could not be loaded right now. Perhaps another plugin is giving some errors. Anyway, below is the output I got from the server.
fr: Hm, le journal ne peut pas être chargé en ce moment. Une autre extension provoque peut-être des erreurs. Quoi qu’il en soit, voici ci-dessous la sortie obtenue à partir du serveur.

en: IP Address %1$s
fr: Adresse IP %1$s

en: IP Addresses %1$s
fr: Adresses IP %1$s

[ctx: IP Info Dropin]
en: City
fr: Ville

[ctx: IP Info Dropin]
en: Could not get info about IP address.
fr: Impossible d’obtenir des informations à propos de l’adresse IP.

[ctx: IP Info Dropin]
en: Country
fr: Pays

[ctx: IP Info Dropin]
en: Getting IP info ...
fr: Récupération des informations sur l’IP…

[ctx: IP Info Dropin]
en: Hostname
fr: Nom d’hôte

[ctx: IP Info Dropin]
en: IP address
fr: Adresse IP

[ctx: IP Info Dropin]
en: IP info provided by %1$s ipinfo.io %2$s
fr: Info IP fournie par %1$s ipinfo.io %2$s

[ctx: IP Info Dropin]
en: Network
fr: Réseau

[ctx: IP Info Dropin]
en: Region
fr: Région

[ctx: IP Info Dropin]
en: That IP address does not seem like a public one.
fr: Cette adresse IP ne semble pas être publique.

en: Installed theme "{theme_name}" by {theme_author}
fr: A installé le thème « {theme_name} » de « {theme_author} »

en: Installed version
fr: Version installée

en: Items in the database are automatically removed after %1$s days.
fr: Les éléments de la base de données sont automatiquement supprimés après %1$s jours.

en: Items in the database are kept forever.
fr: Les éléments sont indéfiniment conservés dans la base de données.

en: Just now
fr: À l’instant

en: Layout "{layout_name}" updated
fr: Mise en page « {layout_name} » mis à jour

en: Loading…
fr: Chargement en cours…

en: Log (debug)
fr: Journal (débogage)

[ctx: Log level in gui]
en: Alert
fr: Alerte

[ctx: Log level in gui]
en: Critical
fr: Critique

[ctx: Log level in gui]
en: Debug
fr: Débogage

[ctx: Log level in gui]
en: Emergency
fr: Urgence

[ctx: Log level in gui]
en: Error
fr: Erreur

[ctx: Log level in gui]
en: Info
fr: Information

[ctx: Log level in gui]
en: Notice
fr: Notification

[ctx: Log level in gui]
en: Warning
fr: Avertissement

[ctx: Log level in gui]
en: alert
fr: alerte

[ctx: Log level in gui]
en: critical
fr: critique

[ctx: Log level in gui]
en: debug
fr: Débogage

[ctx: Log level in gui]
en: emergency
fr: urgence

[ctx: Log level in gui]
en: error
fr: erreur

[ctx: Log level in gui]
en: info
fr: information

[ctx: Log level in gui]
en: notice
fr: Notification

[ctx: Log level in gui]
en: warning
fr: avertissement

en: Logged in
fr: Connecté

en: Logged out
fr: Déconnecté

[ctx: Logger: FileEditsLogger]
en: File edits Logger
fr: Collecteur des données des modifications de fichiers

[ctx: Logger: Jetpack]
en: Activated Jetpack module "{module_name}"
fr: Module Jetpack « {module_name} » activé

[ctx: Logger: Jetpack]
en: Deactivated Jetpack module "{module_name}"
fr: Module Jetpack « {module_name} » désactivé

[ctx: Logger: Jetpack]
en: Log Jetpack settings changes
fr: Modifications des réglages de Jetpack journalisées

[ctx: Logger: Jetpack]
en: Plugin: Jetpack Logger
fr: Extension : collecteur des données de « Jetpack »

[ctx: Logger: Jetpack]
en: Using plugin Jetpack
fr: Extension Jetpack utilisée

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Active
fr: Actif

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Added field | Added fields
fr[0]: Champ ajouté
fr[1]: Champs ajoutés

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Checked
fr: Sélectionné

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Deleted field | Deleted fields
fr[0]: Champ supprimé
fr[1]: Champs supprimés

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Hide on screen
fr: Masquer de l’écran

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Instruction placement
fr: Emplacement des instructions

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Key:
fr: Clef :

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Label placement
fr: Emplacement du libellé

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Label:
fr: Libellé :

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Label: %1$s
fr: Libellé : %1$s

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Logs ACF stuff
fr: Journalise les éléments relatifs à ACF

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Menu order
fr: Ordre du menu

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Modified field
fr: Champ modifié

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Name:
fr: Nom :

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Parent:
fr: Parent :

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Plugin: Advanced Custom Fields Logger
fr: Extension : collecteur des données d’ « Advanced Custom Fields »

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Type:
fr: Type :

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Unchecked
fr: Désélectionné

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Using plugin ACF
fr: Utilisant l’extension ACF

[ctx: Logger: Plugin Beaver Builder]
en: Logs various things in Beaver Builder
fr: Journalise diverses choses dans Beaver Builder

[ctx: Logger: Plugin Beaver Builder]
en: Plugin: Beaver Builder Logger
fr: Extension : collecteur des données de « Beaver Builder »

[ctx: Logger: Plugin Beaver Builder]
en: Using plugin Beaver Builder
fr: Utilisation de l’extension Beaver Builder

[ctx: Logger: Plugin Duplicate Post]
en: Cloned "{duplicated_post_title}" to a new post
fr: Duplication de « {duplicated_post_title} » vers un nouvel article

[ctx: Logger: Plugin Duplicate Post]
en: Cloned {duplicated_post_post_type_singular_name} <a href="{duplicated_post_edit_link}">"{duplicated_post_title}"</a> to <a href="{new_post_edit_link}">a new {duplicated_post_post_type_singular_name}</a>
fr: Duplication de {duplicated_post_post_type_singular_name} <a href="{duplicated_post_edit_link}">"{duplicated_post_title}"</a> vers <a href="{new_post_edit_link}">un nouveau {duplicated_post_post_type_singular_name}</a>

[ctx: Logger: Plugin Duplicate Post]
en: Logs posts and pages cloned using plugin Duplicate Post
fr: Journalise les articles et les pages utilisant l’extension « Duplicate Posts »

[ctx: Logger: Plugin Duplicate Post]
en: Plugin: Duplicate Posts Logger
fr: Extension : collecteur des données de « Duplicate Posts »

[ctx: Logger: Plugin Limit Login Attempts]
en: %1$d failed login attempts (%2$d lockout(s)) from IP: %3$s
fr: %1$d tentative(s) de connexion échouée(s) (%2$d blocage(s)) de l’IP : %3$s

[ctx: Logger: Plugin Limit Login Attempts]
en: %d hour | %d hours
fr[0]: %d heure
fr[1]: %d heures

[ctx: Logger: Plugin Limit Login Attempts]
en: Cleared IP log
fr: Vider le journal d’IP

[ctx: Logger: Plugin Limit Login Attempts]
en: Cleared current lockouts
fr: Blocages en cours effacés

[ctx: Logger: Plugin Limit Login Attempts]
en: Failed login attempt from whitelisted IP
fr: Tentative de connexion échouée à partir d’une adresse IP en liste blanche

[ctx: Logger: Plugin Limit Login Attempts]
en: Logs failed login attempts, lockouts, and configuration changes made in the plugin Limit Login Attempts
fr: Échec de la journalisation des tentatives de connexion, de déconnexion, et la configuration réalisée dans l’extension Limit Login Attemps

[ctx: Logger: Plugin Limit Login Attempts]
en: Plugin: Limit Login Attempts Logger
fr: Extension : collecteur des données de « Limit Login Attempts »

[ctx: Logger: Plugin Limit Login Attempts]
en: Reset lockout count
fr: Compteur de verrouillage pour réinitialisation

[ctx: Logger: Plugin Limit Login Attempts]
en: Updated options
fr: Options mises à jour

[ctx: Logger: Plugin Limit Login Attempts]
en: Using plugin Limit Login Attempts
fr: Utilisant l’extension « Limit Login Attempts »

[ctx: Logger: Plugin Limit Login Attempts]
en: Was locked out because too many failed login attempts
fr: Blocage dû à un trop grand nombre de tentatives de connexion échouées

[ctx: Logger: Privacy]
en: Created a new privacy page "{new_post_title}"
fr: Nouvelle page de confidentialité « {new_post_title} » créée

[ctx: Logger: Privacy]
en: Downloaded personal data export file for user "{user_email}"
fr: Fichier d’export de données personnelles de « {user_email} » téléchargé

[ctx: Logger: Privacy]
en: Erased personal data for "{user_email}"
fr: Données personnelles de « {user_email} » supprimées

[ctx: Logger: Privacy]
en: Log WordPress privacy related things
fr: Journaliser les éléments relatifs à la confidentialité de WordPress

[ctx: Logger: Privacy]
en: Removed data export request for "{user_email}"
fr: Demande d’export de données personnelles de « {user_email} » supprimée

[ctx: Logger: Privacy]
en: Removed personal data removal request for "{user_email}"
fr: Demande de suppression de données personnelles de « {user_email} » supprimée

[ctx: Logger: Privacy]
en: Sent email with personal data export download info for user "{user_email}"
fr: Envoyer un e-mail avec l’exportation des infos des données d’exportation de l’utilisateur « {user_email} »

[ctx: Logger: Privacy]
en: Set privacy page to page "{new_post_title}"
fr: Confidentialité de la page « {new_post_title} » définie

[ctx: Logger: Redirection]
en: Added a redirection for URL "{source_url}"
fr: Redirection de l’URL « {source_url} » ajoutée

[ctx: Logger: Redirection]
en: Added redirection group "{group_name}"
fr: Groupe de redirection « {group_name} » ajouté

[ctx: Logger: Redirection]
en: Deleted redirection for {items_count} URL(s)
fr: A supprimé la redirection de {items_count} URL

[ctx: Logger: Redirection]
en: Deleted {items_count} redirection group(s)
fr: {items_count} groupe(s) de redirection supprimé(s)

[ctx: Logger: Redirection]
en: Disabled redirection for {items_count} URL(s)
fr: A désactivé la redirection de {items_count} URL

[ctx: Logger: Redirection]
en: Disabled {items_count} redirection group(s)
fr: {items_count} groupe(s) de redirection désactivé(s)

[ctx: Logger: Redirection]
en: Edited redirection for URL "{prev_source_url}"
fr: A modifié la redirection de l’URL « {source_url} »

[ctx: Logger: Redirection]
en: Enabled redirection for {items_count} URL(s)
fr: A activé la redirection de {items_count} URL

[ctx: Logger: Redirection]
en: Enabled {items_count} redirection group(s)
fr: {items_count} groupe(s) de redirection activé(s)

[ctx: Logger: Redirection]
en: In plugin Redirection
fr: Dans l’extension « Redirection »

[ctx: Logger: Redirection]
en: Logs edits in the Redirection plugin
fr: Journalise les modifications de l’extension « Redirection »

[ctx: Logger: Redirection]
en: Plugin: Redirection Logger
fr: Extension : collecteur des données de « Redirection »

[ctx: Logger: Redirection]
en: Removed all redirection options and deactivated plugin
fr: A supprimé toutes les options et désactivé l’extension

[ctx: Logger: Redirection]
en: Source URL
fr: URL source

[ctx: Logger: Redirection]
en: Target
fr: Cible

[ctx: Logger: Redirection]
en: Updated redirection options
fr: Options de redirection mises à jour

[ctx: Logger: Translations]
en: Log WordPress translation related things
fr: Journaliser les actions relatives aux traductions

[ctx: Logger: Translations]
en: Translation Logger
fr: Collecteur des données des traductions

[ctx: Logger: Translations]
en: Updated translations for "{name}" ({language})
fr: Traductions de « {name} » ({language}) mises à jour

[ctx: Logger: privacy]
en: Privacy Logger
fr: Collecteur des données de confidentialité

en: Logs changes to categories, tags, and taxonomies
fr: Journalise les modifications des catégories, étiquettes et taxinomies

en: Logs comments, and modifications to them
fr: Journalise les commentaires et leur modification

en: Logs edits to theme and plugin files
fr: Journalise les modifications des fichiers des thèmes et des extensions

en: Logs found updates to WordPress, plugins, and themes
fr: Journalise les mises à jour trouvées pour WordPress, les extensions et les thèmes

en: Logs media uploads and edits
fr: Journalise les téléversements et modifications des médias

en: Logs menu edits
fr: Journalise les modifications des menus

en: Logs plugin installs, uninstalls and updates
fr: Journalise les installations, désinstallation et mise à jour des extensions

en: Logs the creation and modification of posts and pages
fr: Journalise la création et la modification des publications et des pages

en: Logs the update of WordPress (manual and automatic updates)
fr: Journalise les mises à jour de WordPress (manuelles et automatiques)

en: Logs theme edits
fr: Journaliser les modifications de thème

en: Logs updates to WordPress export
fr: Journaliser les mises à jour des exportations WordPress

en: Logs updates to WordPress settings
fr: Journalise les modifications des réglages WordPress

en: Logs user logins, logouts, and failed logins
fr: Journaux de connexion des utilisateurs, et des connexions échouées

en: M j, Y \a\t G:i
fr: j M Y \à G\hi\m\i\n

[ctx: Media logger: search]
en: Added media
fr: Médias ajoutés

[ctx: Media logger: search]
en: All media activity
fr: Toute l’activité des médias

[ctx: Media logger: search]
en: Deleted media
fr: Médias supprimés

[ctx: Media logger: search]
en: Media
fr: Média

[ctx: Media logger: search]
en: Updated media
fr: Médias mis à jour

en: Media/Attachments Logger
fr: Journal des médias/fichiers joints

en: Menu Logger
fr: Collecteur des données des menus

[ctx: Menu updates logger: search]
en: All menu activity
fr: Toute l’activité sur les menus

[ctx: Menu updates logger: search]
en: Created menus
fr: Menus créés

[ctx: Menu updates logger: search]
en: Deleted menus
fr: Menus supprimés

[ctx: Menu updates logger: search]
en: Edited menus
fr: Menus modifiés

[ctx: Message visible while waiting for log to load from server the first time]
en: Loading history...
fr: Chargement de l’historique&hellip;

en: Moved {post_type} "{post_title}" to the trash
fr: Publication ({post_type}) « {post_title} » mise à la corbeille

en: Moved {post_type} <a href="{edit_link}">"{post_title}"</a> to the trash
fr: Mise à la corbeille de {post_type} <a href="{edit_link}">« {post_title} »</a>

[ctx: New rows notifier: error while checking for new rows]
en: An error occurred while checking for new events
fr: Une erreur s’est produite durant la recherche de nouveaux évènements

en: New value
fr: Nouvelle valeur

en: No events today so far.
fr: Aucun évènement aujourd’hui, pour l’instant.

en: No valid callback found
fr: Aucun callback valide trouvé

en: Number of events per day.
fr: Nombre d’évènements par jour.

en: Number of items per page on the dashboard
fr: Nombre d’éléments par page sur le Tableau de bord

en: Number of items per page on the log page
fr: Nombre d’éléments par page sur la page de journalisation

en: Old value
fr: Ancienne valeur

en: One event today from one source.
fr: Aujourd’hui, un évènement d’une seule source.

en: One event today from one user.
fr: Aujourd’hui, un évènement d’un utilisateur.

en: Options Logger
fr: Collecteur des données des options

[ctx: Options logger: search]
en: Changed options
fr: Options modifiées

en: Oups, the log could not be loaded right now.
fr: Oups, il est actuellement impossible de charger le journal.

en: Pending
fr: En attente

en: Permalink
fr: Permalien

en: Pingback
fr: Ping

en: Plugin Logger
fr: Collecteur des données des extensions

[ctx: Plugin failed to install]
en: Failed to install plugin "{plugin_name}"
fr: Echec de l’installation de l’extension « {plugin_name} »

[ctx: Plugin files was deleted]
en: Deleted plugin "{plugin_name}"
fr: Extension « {plugin_name} » supprimée

[ctx: Plugin logger: file edits]
en: All file edits
fr: Toutes les modifications de fichier

[ctx: Plugin logger: file edits]
en: Edited plugin files
fr: Fichiers d’extension modifiés

[ctx: Plugin logger: file edits]
en: Edited theme and plugin files
fr: Fichiers de thème et d’extension modifiés

[ctx: Plugin logger: file edits]
en: Edited theme files
fr: Fichiers de thème modifiés

[ctx: Plugin logger: search]
en: Activated plugins
fr: Extensions activées

[ctx: Plugin logger: search]
en: All plugin activity
fr: Toutes les activités sur les extensions

[ctx: Plugin logger: search]
en: Deactivated plugins
fr: Extensions désactivées

[ctx: Plugin logger: search]
en: Deleted plugins
fr: Extensions supprimées

[ctx: Plugin logger: search]
en: Failed plugin installs
fr: Echec d’installations d’extensions

[ctx: Plugin logger: search]
en: Failed plugin updates
fr: Echec de mises à jour d’extensions

[ctx: Plugin logger: search]
en: Installed plugins
fr: Extensions installées

[ctx: Plugin logger: search]
en: Plugins
fr: Extensions

[ctx: Plugin logger: search]
en: Updated plugins
fr: Extensions mises à jour

[ctx: Plugin logger: updates found]
en: All found updates
fr: Toutes les mises à jour trouvées

[ctx: Plugin logger: updates found]
en: Plugin updates found
fr: Mise à jour d’extension trouvée

[ctx: Plugin logger: updates found]
en: Theme updates found
fr: Mise à jour de thème trouvée

[ctx: Plugin logger: updates found]
en: WordPress and plugins updates found
fr: Mises à jour de WordPress et d’extensions trouvées

[ctx: Plugin logger: updates found]
en: WordPress updates found
fr: Mise à jour de WordPress trouvée

en: Plugin that logs various things that occur in WordPress and then presents those events in a very nice GUI.
fr: Extension qui journalise les différents évènements qui se produisent dans WordPress, et les présente dans une interface graphique agréable.

[ctx: Plugin update failed]
en: Failed to update plugin "{plugin_name}"
fr: Echec de la mise à jour de l’extension « {plugin_name} »

[ctx: Plugin was disabled because of an error]
en: Deactivated plugin "{plugin_slug}" because of an error ("{deactivation_reason}").
fr: Extension « {plugin_slug} » désactivée à cause d’une erreur « {deactivation_reason} ».

[ctx: Plugin was enabled for auto-updates]
en: Disabled auto-updates for plugin "{plugin_name}"
fr: Mises à jour automatique de l’extension « {plugin_name} » désactivées

[ctx: Plugin was enabled for auto-updates]
en: Enabled auto-updates for plugin "{plugin_name}"
fr: Mises à jour automatique de l’extension « {plugin_name} » activées

[ctx: Plugin was installed]
en: Installed plugin "{plugin_name}"
fr: Extension « {plugin_name} » installée

[ctx: Plugin was non-silently activated by a user]
en: Activated plugin "{plugin_name}"
fr: Extension « {plugin_name} » activée

[ctx: Plugin was non-silently deactivated by a user]
en: Deactivated plugin "{plugin_name}"
fr: Extension « {plugin_name} » désactivée

[ctx: Plugin was updated]
en: Updated plugin "{plugin_name}" to version {plugin_version} from {plugin_prev_version}
fr: L’extension « {plugin_name} » a été mise à jour de la version {plugin_prev_version} vers {plugin_version}

[ctx: Plugin was updated in bulk]
en: Updated plugin "{plugin_name}" to {plugin_version} from {plugin_prev_version}
fr: Extension « {plugin_name} » mise à jour de {plugin_prev_version} vers {plugin_version}

[ctx: PluginEnableMediaReplaceLogger]
en: Logs media updates made with the Enable Media Replace Plugin
fr: Enregistre les mises à jour de médias réalisées avec l’extension « Enable Media Replace »

[ctx: PluginEnableMediaReplaceLogger]
en: Plugin: Enable Media Replace Logger
fr: Extension : journal Enable Media Replace

[ctx: PluginEnableMediaReplaceLogger]
en: Replaced attachment "{prev_attachment_title}" with new attachment "{new_attachment_title}"
fr: Remplacement de la pièce-jointe « {prev_attachment_title} » par « {new_attachment_title} »

[ctx: PluginUserSwitchingLogger]
en: Logs user switches
fr: Enregistre les changements d’utilisateurs

[ctx: PluginUserSwitchingLogger]
en: Plugin: User Switching Logger
fr: Extension : Journal User Switching

[ctx: PluginUserSwitchingLogger]
en: Switched back to user "{user_login_to}"
fr: Est revenu vers l’utilisateur « {user_login_to} »

[ctx: PluginUserSwitchingLogger]
en: Switched back to user "{user_login_to}" from user "{user_login_from}"
fr: Est revenu vers l’utilisateur « {user_login_to} » depuis l’utilisateur « {user_login_from} »

[ctx: PluginUserSwitchingLogger]
en: Switched off user "{user_login}"
fr: A « éteint » l’utilisateur « {user_login} »

[ctx: PluginUserSwitchingLogger]
en: Switched to user "{user_login_to}" from user "{user_login_from}"
fr: Bascule de l’utilisateur « {user_login_from} » vers l’utilisateur « {user_login_to} »

[ctx: PluginUserSwitchingLogger]
en: Using plugin Enable Media Replace
fr: Utilisant l’extension « Enable Media Replace »

[ctx: PluginUserSwitchingLogger]
en: Using plugin User Switching
fr: Utilisant l’extension « User Switching »

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Added cron event "{event_hook}"
fr: Évènement cron « {event_hook} » ajouté

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Added cron schedule "{schedule_name}"
fr: Cron planifié « {schedule_name} » ajouté

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Deleted all "{event_hook}" cron events
fr: Tous les évènements cron « {event_hook} » supprimés

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Deleted cron event "{event_hook}"
fr: Évènements cron « {event_hook} » supprimé

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Deleted cron schedule "{schedule_name}"
fr: Cron planifié « {schedule_name} » supprimé

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Display Name
fr: Afficher le nom

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Edited cron event "{event_hook}"
fr: Cron planifié « {event_hook} » modifié

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Hook
fr: Crochet

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Interval
fr: Intervalle

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Logs management of cron events
fr: Gestion des journaux des évènements cron

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Manually ran cron event "{event_hook}"
fr: Évènement cron « {event_hook} » lancé manuellement

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Name
fr: Nom

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Next Run
fr: Prochaine exécution

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: None
fr: Aucun

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Plugin: WP Crontrol Logger
fr: Extension : journal WP Crontrol

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Recurrence
fr: Récurrence

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Using plugin WP Crontrol
fr: Utilisation de l’extension WP Crontrol

en: Post Logger
fr: Collecteur des données des publications

[ctx: Post logger: search]
en: All posts & pages activity
fr: Toute l’activité des articles et des pages

[ctx: Post logger: search]
en: Posts & Pages
fr: Articles et pages

[ctx: Post logger: search]
en: Posts created
fr: Articles créés

[ctx: Post logger: search]
en: Posts deleted
fr: Articles supprimés

[ctx: Post logger: search]
en: Posts restored
fr: Articles restaurés

[ctx: Post logger: search]
en: Posts trashed
fr: Articles mis à la corbeille

[ctx: Post logger: search]
en: Posts updated
fr: Articles mis à jour

en: Publish date
fr: Date de publication

en: Regenerate
fr: Régénérer

en: Remove all log items?
fr: Retirer tous les éléments de l’historique ?

en: Removed widget "{widget_id_base}" from sidebar "{sidebar_id}"
fr: Widget « {widget_id_base} » de la colonne latérale « {sidebar_id} » retiré

en: Requested a password reset link for user with login '{user_login}' and email '{user_email}'
fr: Demande d’un lien de réinitialisation de mot de passe pour l’utilisateur avec l’identifiant de connexion « {user_login} » et l’e-mail « {user_email} »

en: Reset their password
fr: Mot de passe réinitialisé

en: Restored {post_type} "{post_title}" from trash
fr: Publication ({post_type}) « {post_title} » restaurée

en: Search events
fr: Rechercher un évènement

en: Settings
fr: Réglages

en: Settings page
fr: Page des réglages

en: Severity level: %1$s
fr: Niveau de gravité : %1$s

en: Show history
fr: Afficher l’historique

en: Showing %1$s more
fr: %1$s évènement similaire affiché

[ctx: Sidebar box]
en: <a href="%1$s">Visit the support forum</a> if you need help or have questions.
fr: <a href="%1$s">Visitez le forum du support</a> si vous avez des questions ou besoin d’aide.

[ctx: Sidebar box]
en: A good review will help new users find this plugin. And it will make the plugin author very happy :)
fr: Une bonne évaluation aidera d’autres utilisateurs à trouver cette extension. Et l’auteur de l’extension en sera très heureux :)

[ctx: Sidebar box]
en: Donate to support development
fr: Faites un don pour soutenir le développement

[ctx: Sidebar box]
en: If you like Simple History then please <a href="%1$s">give it a nice review over at wordpress.org</a>.
fr: Si vous aimez Simple History, veuillez <a href="%1$s">lui donner une bonne évaluation sur WordPress.org</a>.

[ctx: Sidebar box]
en: If you like and use Simple History you should <a href="%1$s">donate to keep this plugin free</a>.
fr: Si vous aimez et utilisez Simple History, vous devriez <a href="%1$s">faire un don pour garder cette extension gratuite</a>.

[ctx: Sidebar box]
en: Review this plugin if you like it
fr: Évaluez cette extension si vous l’appréciez

[ctx: Sidebar box]
en: You can also <a href="%1$s">sponsor me at Github</a>.
fr: Vous pouvez également <a href="%1$s">me soutenir sur Github</a>.

en: Simple History Settings
fr: Réglages de Simple History

en: Simple History has a RSS feed which you can subscribe to and receive log updates. Make sure you only share the feed with people you trust, since it can contain sensitive or confidential information.
fr: Simple History dispose d’un flux RSS auquel vous pouvez vous abonner pour recevoir le journal de modifications. Assurez-vous que vous ne partagez le flux qu’avec des personnes de confiance, car il peut contenir des informations sensibles ou confidentielles.

en: Site Default
fr: Site par défaut

en: Sorry, but there are too many similar events to show.
fr: Désolé, mais il y a trop d’évènements similaires à afficher.

en: Spam
fr: Indésirable

en: Stats
fr: Statistiques

en: Status
fr: État

en: Styles example (debug)
fr: Exemple de styles (débogage)

en: Switched theme to "{theme_name}" from "{prev_theme_name}"
fr: Est passé du thème « {prev_theme_name} » au thème « {theme_name} »

en: Template
fr: Modèle

en: Template "{layout_name}" updated
fr: Modèle « {layout_name} » mis à jour

en: The built in logger for Simple History
fr: Le collecteur de données intégré à Simple History

en: Theme Logger
fr: Journal de thème

[ctx: Theme logger: search]
en: Added widgets
fr: Ajouts de widgets

[ctx: Theme logger: search]
en: All theme activity
fr: Toutes les activités sur les thèmes

[ctx: Theme logger: search]
en: Background of themes changed
fr: Arrière plan des thèmes changé

[ctx: Theme logger: search]
en: Changed appearance of themes
fr: Apparence des thèmes modifiée

[ctx: Theme logger: search]
en: Changed widgets order
fr: Changement d’ordre des widgets

[ctx: Theme logger: search]
en: Deleted themes
fr: Thèmes supprimés

[ctx: Theme logger: search]
en: Edited widgets
fr: Modifications de widgets

[ctx: Theme logger: search]
en: Installed themes
fr: Thèmes installés

[ctx: Theme logger: search]
en: Removed widgets
fr: Widgets supprimés

[ctx: Theme logger: search]
en: Switched themes
fr: Changement de thème

[ctx: Theme logger: search]
en: Themes & Widgets
fr: Thèmes & Widgets

[ctx: Theme logger: search]
en: Updated themes
fr: Thèmes mis à jour

en: This is potentially useful meta data that a logger has saved.
fr: Ceci est une métadonnée potentiellement utile qu’un journal a enregistrée.

en: Title
fr: Titre

en: Trackback
fr: Rétrolien

en: Unknown user logged in
fr: Utilisateur inconnu connecté

en: Updated WordPress to {new_version} from {prev_version}
fr: WordPress a été mis à jour vers {new_version} à partir de {prev_version}

en: Updated menu locations
fr: Emplacements de menu mis à jour

en: Updated option "{option}"
fr: Option « {option} » mise à jour

en: Updated theme "{theme_name}"
fr: Thème « {theme_name} » mis à jour

en: Updated {post_type} "{post_title}"
fr: Publication ({post_type}) « {post_title} » mise à jour

en: Updated {post_type} <a href="{edit_link}">"{post_title}"</a>
fr: Publication ({post_type}) <a href="{edit_link}">« {post_title} »</a> mise à jour

en: Uploaded ZIP archive
fr: Archive ZIP téléversée

en: Uploaded {post_type} <a href="{edit_link}">"{attachment_title}"</a>
fr: Téléversement {post_type} <a href="{edit_link}">« {attachment_title} »</a>

en: Uploaded {post_type} <a href="{edit_link}">"{attachment_title}"</a> to {attachment_parent_post_type} "{attachment_parent_title}"
fr: A téléversé le/la {post_type} <a href="{edit_link}">« {attachment_title} »</a> pour le/la {attachment_parent_post_type} « {attachment_parent_title} »

en: Uploaded {post_type} <a href="{edit_link}">"{attachment_title}"</a> to {attachment_parent_post_type} <a href="{attachment_parent_edit_link}">"{attachment_parent_title}"</a>
fr: A téléversé le/la {post_type} <a href="{edit_link}">"{attachment_title}"</a> pour le/la  {attachment_parent_post_type} <a href="{attachment_parent_edit_link}">"{attachment_parent_title}"</a>

en: User Logger
fr: Journal de compte

[ctx: User add new application password]
en: Added application password "{application_password_name}" for user "{edited_user_login}"
fr: Mot de passe d’application « {application_password_name} » pour le compte « {edited_user_login} » ajouté

[ctx: User clicks confirm admin email on admin email confirm screen]
en: Verified that administration email for website is correct
fr: A vérifié que l’adresse e-mail d‘administration du site web est correcte

[ctx: User destroys all login sessions for a user]
en: Logged out "{user_display_name}" from all sessions
fr: Déconnexion de « {user_display_name} » de toutes les sessions

[ctx: User destroys other login sessions for themself]
en: Logged out from all other sessions
fr: Déconnecté de toutes les autres sessions

[ctx: User logger]
en: Changed
fr: Modifié

[ctx: User logger]
en: Colour scheme
fr: Schéma de couleurs

[ctx: User logger]
en: Disable
fr: Désactiver

[ctx: User logger]
en: Display name
fr: Nom affiché

[ctx: User logger]
en: Don't show
fr: Ne pas afficher

[ctx: User logger]
en: Email
fr: E-mail

[ctx: User logger]
en: Enable
fr: Activer

[ctx: User logger]
en: First name
fr: Prénom

[ctx: User logger]
en: Keyboard shortcuts
fr: Raccourcis clavier

[ctx: User logger]
en: Language
fr: Langue

[ctx: User logger]
en: Last name
fr: Nom

[ctx: User logger]
en: Nickname
fr: Surnom

[ctx: User logger]
en: Password
fr: Mot de passe

[ctx: User logger]
en: Role
fr: Rôle

[ctx: User logger]
en: Show
fr: Afficher

[ctx: User logger]
en: Toolbar
fr: Barre d’outils

[ctx: User logger]
en: User notification email sent
fr: E-mail de notification envoyé à l’utilisateur

[ctx: User logger]
en: Visual editor
fr: Éditeur visuel

[ctx: User logger]
en: Website
fr: Site web

[ctx: User logger]
en: Yes, email with account details was sent
fr: L’e-mail avec les détails du compte a bien été envoyé

[ctx: User logger: search]
en: All user activity
fr: Toutes les activités de l’utilisateur

[ctx: User logger: search]
en: Created users
fr: Création d’utilisateurs

[ctx: User logger: search]
en: Failed user logins
fr: Connexions échouées de l’utilisateur

[ctx: User logger: search]
en: Successful user logins
fr: Connexions réussies de l’utilisateur

[ctx: User logger: search]
en: User application password created
fr: Mot de passe de l’application utilisateur·rice créé

[ctx: User logger: search]
en: User application password deletion
fr: Suppression du mot de passe de l’application utilisateur·rice

[ctx: User logger: search]
en: User deletions
fr: Suppressions d’utilisateur

[ctx: User logger: search]
en: User logouts
fr: Déconnexions de l’utilisateur

[ctx: User logger: search]
en: User profile updates
fr: Profil utilisateur mis à jour

[ctx: User logger: search]
en: User role changes
fr: Modification du rôle du compte

[ctx: User logger: search]
en: Users
fr: Utilisateurs

[ctx: User logger: search]
en: WordPress Core
fr: Cœur de WordPress

[ctx: User logger: search]
en: WordPress core updates
fr: Cœur de WordPress mis à jour

[ctx: User updates the role for a user]
en: Changed role for user "{edited_user_login}" to "{new_role}" from "{old_role}"
fr: Rôle du compte « {edited_user_login} » modifié pour « {new_role} » depuis « {old_role} »

en: View all updates
fr: Voir toutes les mises à jour

en: Viewing <code>readme</code> from repository <code><a target="_blank" href="%1$s">%2$s</a></code>.
fr: <p>Voir le <code>readme</code> du dépôt <code><a target="_blank" href="%1$s">%2$s</a></code>.</p>

en: WordPress History for %s
fr: Historique WordPress pour %s

en: WordPress Plugin Repository
fr: Dépôt d’extensions WordPress

en: WordPress auto-updated to {new_version} from {prev_version}
fr: WordPress a été mis à jour automatiquement de {prev_version} vers {new_version}

en: WordPress database version updated to {new_version} from {prev_version}
fr: La base de données WordPress a été mise à jour vers la version {new_version} à partir de {prev_version}

en: Wrong RSS secret
fr: Paramètre secret du RSS incorrect

en: Year
fr: Année

en: You can generate a new address for the RSS feed. This is useful if you think that the address has fallen into the wrong hands.
fr: Vous pouvez générer une nouvelle adresse pour le flux RSS. C’est utile si vous pensez que l’adresse est tombée entre de mauvaises mains.

en: You don't have access to this page.
fr: Vous n’avez pas accès à cette page.

en: Your RSS secret for Simple History RSS feed is wrong. Please see WordPress settings for current link to the RSS feed.
fr: Le paramètre secret pour le flux RSS de Simple History est incorrect. Veuillez consulter les réglages WordPress pour obtenir l’adresse actuelle du flux RSS.

en: Your latests posts
fr: Vos derniers articles

en: Your search did not match any history events.
fr: Votre recherche ne correspond à aucun évènement de l’historique.

en: as a page under the dashboard menu
fr: en tant que page sous le menu Tableau de bord

[ctx: comments logger - detailed output author]
en: Name
fr: Nom

[ctx: comments logger - detailed output comment status]
en: Status
fr: État

[ctx: comments logger - detailed output content]
en: Comment
fr: Commentaire

[ctx: comments logger - detailed output content]
en: Content
fr: Contenu

[ctx: comments logger - detailed output email]
en: Email
fr: E-mail

[ctx: comments logger - edit comment]
en: View/Edit
fr: Voir/Modifier

[ctx: debug dropin]
en: %1$s message strings
fr: %1$s chaînes dans le message

[ctx: debug dropin]
en: %s MB
fr: %s Mo

[ctx: debug dropin]
en: %s rows
fr: %s lignes

[ctx: debug dropin]
en: Active
fr: Activé

[ctx: debug dropin]
en: Capability
fr: Droit

[ctx: debug dropin]
en: Database size
fr: Taille de la base de données

[ctx: debug dropin]
en: Listing %1$d loggers, ordered by rows count in database.
fr: Liste %1$d journaux, triés par nombre de lignes dans la base de données.

[ctx: debug dropin]
en: Logger name
fr: Nom du journal

[ctx: debug dropin]
en: Loggers
fr: Journaux

[ctx: debug dropin]
en: No
fr: Non

[ctx: debug dropin]
en: No message strings
fr: Aucune chaîne dans le message

[ctx: debug dropin]
en: Plugin file path
fr: Chemin du fichier de l’extension

[ctx: debug dropin]
en: Plugin name
fr: Nom de l’extension

[ctx: debug dropin]
en: Plugins
fr: Extensions

[ctx: debug dropin]
en: Rows
fr: Lignes

[ctx: debug dropin]
en: Rows count
fr: Nombre de lignes

[ctx: debug dropin]
en: Size
fr: Taille

[ctx: debug dropin]
en: Slug
fr: Identifiant

[ctx: debug dropin]
en: Table name
fr: Nom de la table

[ctx: debug dropin]
en: Total %s rows, when grouped by occasion id.
fr: Total de %s lignes, groupées par l’ID de l’occasion.

[ctx: debug dropin]
en: Yes
fr: Oui

[ctx: donate settings headline]
en: Donate
fr: Faire un don

[ctx: header output when initiator is the currently logged in user]
en: You
fr: Vous

[ctx: menu logger]
en: %1$s menu item added | %1$s menu items added
fr[0]: %1$s élément de menu ajouté
fr[1]: %1$s éléments de menu ajoutés

[ctx: menu logger]
en: %1$s menu item removed | %1$s menu items removed
fr[0]: %1$s élément de menu supprimé
fr[1]: %1$s éléments de menu supprimés

en: on the dashboard
fr: sur le Tableau de bord

[ctx: page n of n]
en: of
fr: sur

[ctx: plugin logger - detailed output author]
en: Author
fr: Auteur

[ctx: plugin logger - detailed output install source]
en: Source file name
fr: Nom du fichier source

[ctx: plugin logger: plugin info thickbox title]
en: View changelog
fr: Voir le journal des modifications

[ctx: plugin logger: plugin info thickbox title]
en: View plugin info
fr: Voir les détails

[ctx: plugin logger: plugin info thickbox title view all info]
en: View plugin info
fr: Voir les détails

[ctx: rss settings headline]
en: RSS feed
fr: Flux RSS
